Zofia Daszyńska-Golińska

ul. Grodzka 52

Ekonomistka, działaczka społeczna, senatorka. Urodziła się 6.08.1866 r. w Warszawie. Ukończyła gimnazja rządowe w Warszawie i Lublinie i Uniwersytet Latający. Rozpoczęła studia filozoficzne na Uniwersytecie Zuryskim. Tam, jako pierwsza kobieta, obroniła doktorat z demografii (1891 r.). Po powrocie do kraju wykładała na Uniwersytecie Latającym (1892-1894). Została wydalona z Królestwa Polskiego za udział w manifestacjach patriotycznych. W 1894 r. rozpoczęła pracę na Uniwersytecie Humboldta w Berlinie i tam w 1896 r. uzyskała tytuł docenta. Następnie zamieszkała w Krakowie. Na UJ odmówiono jej habilitacji i ograniczono możliwość robienia kariery naukowej. Zaangażowała się w walkę o równouprawnienie kobiet. Wykładała na Uniwersytecie Ludowym i na Kursach Baranieckiego. Współtworzyła Ligę Kobiet Galicji i Śląska oraz Związek Równouprawnienia Kobiet Polskich. Propagowała trzeźwość – organizowała kongresy i wiece, zakładała towarzystwa abstynenckie. W 1918 r. zamieszkała w Warszawie. W 1928 r. została wybrana do senatu z listy BBWR. Zmarła 11(19).02.1934 r. w Warszawie. Spoczywa na Cmentarzu Powązkowskim.

Inne miejsca: mieszkanie męża Stanisława Golińskiego (ul. Kościuszki 48, Felicjanek 27), Wyższe Kursy dla Kobiet im. Adriana Baranieckiego (ul. Franciszkańska 4, ul. Karmelicka 32), Ujeżdżalnia (ul. Rajska 12 – miejsce spotkań członków ruchu emancypacyjnego), Liga Kobiet Galicji i Śląska (ul. Gołębia 20), Uniwersytet Ludowy im. Adama Mickiewicza (ul. Szewska 16), Biuro Prac Ekonomicznych (ul. Kremerowska, pl. św. Ducha, ul. Gołębia 20), redakcja „Na Posterunku” (ul. Kremerowska 10, al. Słowackiego 23, ul. Szpitalna 7), Robotnicze Stowarzyszenie Abstynentów „Trzeźwość” (ul. Wiślna 5), Towarzystwo Zupełnej Wstrzemięźliwości od Napojów Alkoholowych „Eleuterya” (Rynek Główny 17).