Wanda

Kraków
50°03'11"N 19°56'01"E (50.053307, 19.933867)

Zamek na Wawelu

Postać Wandy, córki księcia Kraka, pojawia się w wielu kronikach już od XIII w. Według jednej z legend, po śmierci Kraka powierzono jej władzę nad państwem Kraka . Rządziła mądrze i sprawiedliwie. Lud był szczęśliwy, żyjąc spokojnie i dostatnio. O urodzie Wandy i bogactwie państwa dowiedział się książę niemiecki Rydygier i postanowił ją poślubić, przejmując zwierzchność nad jej krajem. Jednak władczyni odmówiła mu ręki. Książę zagroził, że najedzie państwo Kraka i utopi mieszkańców we krwi . Wanda nie chciała narażać swoich poddanych na niebezpieczeństwo. Wydała na Wawelu ucztę. Podczas biesiady wyszła nad brzeg Wisły, swoje stroje i klejnoty oddała towarzyszkom, a sama rzuciła się w nurty rzeki. Poświęciła młode życie dla dobra poddanych, bowiem nie chciała być przyczyną nieuchronnej wojny. Ciało Wandy wypłynęło na brzeg daleko od Wawelu. Mieszkańcy pochowali je tam zgodnie ze zwyczajem, a nad jej mogiłą usypali kopiec. Od tego czasu wieś nosi nazwę Clara Tumba, to znaczy Jasna Mogiła.

 

Inne miejsca: Kopiec Wandy, osiedle Wandy, Wanda Kraków – nieistniejący już klub żużlowy (Stadion Wandy), Nowohucka Akademia Sportu Wanda Kraków (ul. Odmogile 1B), Dom Handlowy Wanda (ul. Władysława Broniewskiego 1), Most Wandy (w ciągu ul. Klasztornej i ul. Półłanki).

Miejsce znajduje się na szlakach

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...