Rezerwat przyrody Lipowiec

50°04'40"N 19°26'43"E (50.07801, 19.44535)

Rezerwat położony jest w gminie Babice, w powiecie chrzanowski (województwo małopolskie), na obszarze Nadleśnictwa Chrzanów. Obejmuje on powierzchnie 10,8 ha, a został powołany 25 listopada 1959 roku . Jego powstanie miało na celu zachowanie naturalnego fragmentu buczyny karpackiej, porastającej Garb Tenczyński wyżyny Krakowskiej oraz w celu zachowania krajobrazu ruin Zamku Lipowiec. Buki porastają zamkowe wzgórze i mają120-160 lat, i przez miejscową ludność nazywane są one Czarnym Lasem. Domieszką lasów bukowych jest sosna, grab i bez czarny. W runie występują 24 gatunki roślin naczyniowych i 11 gatunków mchów.

Zamek Lipowic powstał w XIII wieku, na terenach należących do biskupstwa krakowskiego i był stopniowo rozbudowywany. Pełnił funkcję twierdzy granicznej przy szlaku z Krakowa na Śląsk. Pomimo kilku przebudów obiekt utrzymał pierwotny kształt i gotycki charakter. Charakterystycznym elementem Zamku jest kamienna wieża o wysokości 28 metrów, która kiedyś była głównym trzonem zamku a teraz jest częściowo ukryta w murach skrzydła południowo- wschodniego. Czterokondygnacjowa budowla w XV wieku była powiększana i została wtedy też otoczona murem i fosą, ufortyfikowano ją też strzelnicami. Wnętrze zamku było przekształcane, stworzono więzienie przeznaczone dla innowierców, heretyków i duchownych, które w XVII wieku po części zostało zniszczone przez pożar a następnie przez najazd szwedzki. Zamek został poddany częściowemu remontowi i przejęty przez skarb państwa. W XIX wieku został ponownie zniszczony i w połowie ubiegłego stulecia podjęto się ochrony i poprawy jego wyglądu. Obecnie jest udostępniany do zwiedzania jako zabytek sztuki i cenny obiekt historyczny. U podnóża wzgórza zamkowego położony jest skansen należący do Nadwiślańskiego Parku Etnograficznego, gdzie znajdują się zabudowania wiejskie z XVIII i XIX wieku.

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...