Zamek Bydlin

50°23'16"N 19°38'43"E (50.387806, 19.645413)
350 m n. p. m.

Na szczycie zalesionego wzgórza, na północ od centrum Bydlina, znajdują się ruiny niewielkiego zamku obtonnego (strażnicy), wzniesionego zapewne przez rycerza Niemierzę herbu Strzała (zm. w 1398 r.) lub jego ojca Pełkę (zm. przed 1379 r.). Zamek składał się z murowanego budynku na planie prostokąta, o co najmniej trzech kondygnacjach, do którego później dostawiono mur obwodowy z wieżą bramną. Całość otaczała fosa oraz obwałowania kamienno-ziemne. W końcu XV w. zamek znalazł się w posiadaniu Brzezickich, następnie Szczepanowskich, Bonerów, w końcu Mikołaja Firleja, wojewody krakowskiego, który na przełomie XVI/XVII w. obronną rezydencję przebudował na kościół pw. Św. Krzyża. Po spaleniu w 1655 r. przez Szwedów kościół został odbudowany w XVIII w. z inicjatywy ówczesnych dziedziców Męcińskich. Wkrótce jednak opuszczony, zaczął popadać w ruinę. Na zboczach zamkowego wzniesienia zachowały się zarysy okopów z walk w 1914 r.
U stóp wzgórza zamkowego znajduje się zabytkowy cmentarz parafialny, a na nim siedmiometrowy kamienny krzyż na zbiorowej mogile 44 poległych podczas wspomnianych walk legionistów Józefa Piłsudskiego. Obok cmentarza stoi kamienna kaplica z lat 1880–84 pw. Pocieszenia NMP wzniesiona na miejscu pustelni. Wewnątrz kaplicy jest figura Matki Bożej z XV w. otoczona miejscowym kultem.

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...