Schronisko górskie PTTK na Hali Łabowskiej

49°28'22"N 20°48'37"E (49.472781, 20.81052)
1027 m n. p. m.

We wschodniej części Hali Łabowskiej znajduje się duże i popularne schronisko górskie PTTK na Hali Łabowskiej im. Władysława Stendery. Budowę schroniska rozpoczął w 1953 r. Oddział PTTK „Beskid” z Nowego Sącza. Początkowy był to niewielki schron, przez lata rozbudowywany. W 1995 r. schronisku nadano imię Władysława Stendery, wybitnego działacza Oddziału PTTK „Beskidy” w Nowym Sączu. W ramach współfinansowanego przez Unię Europejską projektu „Zielone schroniska w Paśmie Beskidów-Gorców-Pienin” w latach 2010–2013 wykonano m.in. taras widokowy, kuchnię turystyczną i suszrnię, kolektory słoneczne, powiększono jadalnię. Obecnie schronisko ma ponad 60 miejsc noclegowych.
W pobliżu schroniska, położonego na terenie Popradzkiego Parku Krajobrazowego, znajdują się trzy rezerwaty przyrody (rezerwat Łabowiec, Barnowiec i Uhryń), skały i jaskinie (w rejonie Wierchu nad Kamieniem) oraz pomniki pamięci z czasów walk partyzanckich. Schronisko na Hali Łabowskiej jest dobrą bazą wypadową na szlaki turystyczne piesze, konne i rowerowe, a zimą narciarskie (turystyczne i biegowe).
Co roku we wrześniu na Hali Łabowskiej odbywa się Turystyczny Zlot im. mjra Juliana Zubka „Tatara”, dowódcy oddziału AK działającego na tym terenie.

Miejsce znajduje się na szlakach

Marker
Leaflet © OpenStreetMap contributors

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...