Czarna Góra

49°21'25"N 20°07'55"E (49.357039, 20.132141)
745 m n. p. m.
Czarna Góra to wieś położona na stokach góry o tej samej nazwie (Czarna Góra, 902 m n.p.m.). Faktycznie składa się z trzech osiedli: Przed Górą, Sołtystwa i Za Górą. Czarna Góra powstała na przełomie XVI i XVII w. Po około stu latach dotarli tu Cyganie, których potomkowie do dziś mieszkają w przysiółku Budzowskie. Mimo że wieś należy geograficznie i etnograficznie do Spisza, w architekturze tworzących ją budynków można odnaleźć wiele cech charakterystycznych dla Podhala. Są to m.in.: dekoracja szczytów chałup słoneckami i pazdurami, a także półszczytowe dachy. Zagrody budowano na planie czworoboku, tzw. okołu, czego przykładem jest zagroda Korkoszów (Za Górą 86).
Zagroda Korkoszów jest Muzeum Kultury Ludowej Spisza. Zagroda położona jest przy drodze Trybsz – Jurgów, niedaleko kościoła, w północnej części Czarnej Góry. Pierwotnie składała się z chałupy i stajni, wybudowanych przez Alojzego Chyżnego pod koniec XIX w. „Wielka izba” z komorą, boisko i owczarnia pochodzą z 1919 r., kiedy gospodarz powrócił ze Stanów Zjednoczonych. Na początku lat trzydziestych XX w. córka Chyżnego, Elżbieta, zamieszkała w odziedziczonych po rodzicach budynkach wraz z mężem Sebastianem Korkoszem. Młodzi rozbudowali zagrodę dostawiając murowaną stajnię, wozownię i chlew. Przebudowano również dom, w miejscu komory budując izbeckę, podobno przeznaczoną dla gości. W latach pięćdziesiątych Korkoszowie wyemigrowali do Czechosłowacji, a w 1980 r. przekazali zagrodę na rzecz Skarbu Państwa. Przystosowaniem budynków do celów wystawowych zajęło się Muzeum Tatrzańskie. Wnętrza są miejscem ekspozycji przedstawiającej bogate gospodarstwo spiskie z okresu międzywojennego.
Muzeum Kultury Ludowej Spisza – Zagroda Korkoszów w Czarnej Górze jest filią Muzeum Tatrzańskiego im. dra Tytusa Chałubińskiego.

Miejsce znajduje się na szlakach

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...