Szkoła w Łomnicy-Zdrój

Łomnica
49°26'13"N 20°44'38"E (49.437036, 20.744142)
445 m n. p. m.
Szkołę podstawową w Łomnicy wybudowano około 1890 r. W 1989 r., ze względu na rosnącą liczbę mieszkańców (w tym dzieci i młodzieży w wieku szkolnym), w centralnej części wsi zbudowano nową szkołę podstawową. W późniejszych latach dobudowano do niej gimnazjum publiczne. Obecnie jest to Zespół Szkolno-Gimnazjalny w Łomnicy-Zdroju, w skład którego wchodzą: Szkoła Podstawowa w Łomnicy Zdroju imienia 9 Kompanii 3 Batalionu 1 Pułku Strzelców Podhalańskich Armii Krajowej oraz Gimnazjum Publicznego im. mjra Juliana Zubka ps. Tatar w Łomnicy Zdroju. Patroni szkół są mocno związani z Łomnicą i Beskidem Sądeckim.
Przy szkole w Łomnicy Zdroju znajduje się pomnik upamiętniający żołnierzy 9 Kompanii 3 Batalionu 1 Pułku Strzelców Podhalańskich Armii Krajowej pod dowództwem mjr Juliana Zubka „Tatara”. Naprzeciwko pomnika stoi ciekawa kamienna kapliczka.
Jest tutaj węzeł szlaków turystycznych. Od wschodu schodzi do głównej drogi przez wieś szlak żółty (PTTK) z Hali Łabowskiej. Razem ze szlakiem żółtym z południowej części grzbietu Parchowatki (1004 m n.p.m.) schodzi tu także czerwony szlak gminny łączący Wierchomlę Wielką z Łomnicą Zdrój. Około 300 m na północ od tego skrzyżowania jest przystanek autobusowy, przy którym formalnie zaczyna się znakowany na zielono szlak gminny z Łomnicy Zdroju na Kicarz (704 m n.p.m.), schodzący potem do przystanku (kolejowego i autobusowego) przy głównej drodze w dolinie Popradu, u ujścia Łomniczanki.

Miejsce znajduje się na szlakach

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...