Frycowa

49°32'56"N 20°46'23"E (49.548938, 20.773128)
379 m n. p. m.
Wieś Frycowa położona jest na północnych krańcach Beskidu Sadeckiego, mniej więcej w połowie drogi pomiędzy Nawojową a Maciejową, u ujścia potoku Homerka do Kamienicy Nawojowskiej. Większość zabudowy Frycowej znajduje się na wschodnim brzegu wzdłuż dolnego biegu Homerki bezpośrednio przed jej ujściem. Frycowa była ostatnią wsią czysto polską (bez osadnictwa łemkowskiego) na trasie z Nowego Sącza do Krynicy, w górę doliny Kamienicy. Według zapisów, Frycowa istniała już w 1379 r. Należała do Państwa Muszyńskiego, a później weszła w skał dóbr Stadnickich z pobliskiej Nawojowej. Jej późniejszy rozwój związany był z funkcjonowaniem hut (hamrów) w głębi doliny Homerki (stąd nazwa doliny i położonej w jej górnej części osady Homrzyska). Pierwsza wzmianka o hutach pochodzi z 1581 r.
Obecnie Frycowa jest stosunkowo mało znaną wsią letniskową na trasie z Nowego Sącza do Krynicy. Nie ma tu ciekawszych zabytków. Niewielki współczesny kościół należy do parafii w Nawojowej. Przy głównej szosie, przed mostem na Kamienicy, jest przystanek autobusowy. Tu także jest początek żółtego szlaku turystycznego na Halą Pisaną.

Miejsce znajduje się na szlakach

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...