Jankowice

50°02'31"N 19°26'22"E (50.042156, 19.439692)
226 m n. p. m.

Jankowice, wieś o statusie sołectwa położona jest w gminie Babice, na terenie Doliny Górnej Wisły. Na wysokości Jankowic, na Wiśle zbudowany jest Stopień Wodny Smolice oraz most, przez który prowadzi droga wojewódzka nr 781. Teren sołectwa jest częściowo objęty ochroną w ramach obszaru specjalnej ochrony ptaków Natura 2000 Dolina Dolnej Skawy (PLB120005).
Pierwsze historyczne wzmianki na temat wsi należącej przez stulecia do klucza lipowieckiego, pochodzą z XIII wieku. Jankowice są osadą rolniczą znaną do dzisiaj (podobnie jak pobliska wieś Olszyny) z wyrobów wikliniarskich. Przez miejscowość przechodzi szlak rowerowy, a także Szlak Miejsc Papieskich na Ziemi Chrzanowskiej oraz szlak maryjny.
Obszar specjalnej ochrony ptaków Natura 2000 Dolina Dolnej Skawy położony jest we wschodniej części Doliny Górnej Wisły. Obejmuje fragment doliny Wisły i uchodzącej do niej rzeki Skawy oraz kompleks stawów rybnych w okolicy Zatora. Teren ten stanowi prawdziwy raj dla ornitologów. W ostoi występuje co najmniej 16 gatunków ptaków z Załącznika I Dyrektywy Ptasiej oraz 6 gatunków z Polskiej Czerwonej Księgi. Jest to jedno z nielicznych w Polsce stanowisk lęgowych podgorzałki. Chroniony obszar zamieszkuje również bardzo liczna populacja rzadkiego w naszym kraju ślepowrona.

Miejsce znajduje się na szlakach

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...