Babica

49°54'24"N 19°32'50"E (49.906902, 19.547357)
309 m n. p. m.

Babica, wieś w gminie Wadowice położona na południowym zachodzie Pogórza Wielickiego, w miejscu, gdzie potoki spływające z okolicznych wzgórz łączą się, tworząc potok Babica, dzielący wieś na dwie części: Babicę Dolną na zachodnim brzegu potoku i Babicę Górną - przysiółek Pagór. Na najwyższym wzniesieniu, przy drodze, na granicy z Witanowicami, istniały jeszcze w okresie przed drugą wojną światową zabudowania folwarku "Swoboda". Obecnie stoją tu nowe budynki zbudowane po wojnie. Folwark "Swoboda" obejmował kilka pomniejszych budynków gospodarczych i mieszkalnych dla zarządców oraz dwie duże stodoły.
Pierwsze wiadomości o Babicy pochodzą z 1380 r. i dotyczą opłat na rzecz parafii w Witanowicach. Pierwszymi znanymi właścicielami folwarku w Babicy byli Jan i Stanisław z Rudz, którzy oprócz folwarku w latach 1470-1480 mieli we wsi własną karczmę. Majątek w Babicy, przez wieki często dzielony i scalany, był w rękach wielu zmieniających się właścicieli. Najdłużej w XVIII w., bo około siedemdziesiąt lat, był w posiadaniu rodziny Jaklińskich herbu Ostoja. W drugiej połowie XIX w., przez trzydzieści lat, do 1902 r., należał do Neumayerów. W 1902 r. zadłużony, zlicytowany majątek, kupił hrabia dr Maciej Mączyński, któremu w 1947 r. w ramach reformy rolnej majątek odebrano i przekazano na Skarb Państwa.
Dom rodzinny podporucznika Tadeusza Sadowskiego "Tomo". Dom, w którym urodził się (1 lipca 1922 r.) i mieszkał do dziewiętnastego roku życia Tadeusz Sadowski, stoi przy żółtym szlaku na południowym skraju wsi. Na drewnianym, otynkowanym budynku umieszczona jest pamiątkowa tablica, informująca, że: W tym domu urodził się i mieszkał tow. podporucznik Sadowski "Tomo" (1 VII 1922 - 27 X 1944) żołnierz partyzant Narodowo-Wyzwoleńczej Armii Jugosławii. Zginął bohaterską śmiercią w walce z okupantem hitlerowskim za Naszą i Wasza Wolność.
Tadeusz Sadowski był najstarszym synem spośród dziewięciorga dzieci babickiego rolnika dwuhektarowego gospodarstwa. W okresie okupacji hitlerowskiej, aby pomóc rodzinie w trudnej sytuacji materialnej, zgłosił się późną jesienią 1941 r. dobrowolnie do pracy w Niemczech. Skierowano go do pracy w parowozowni na stacji kolejowej w Villach. Pracując w pobliżu granicy z jugosłowiańską Słowenią, nawiązał kontakt ze słoweńskimi działaczami niepodległościowymi. Wiosną 1943 r. uciekł z Villach i wstąpił do Gorenijskiego Oddziału Partyzanckiego w pobliżu Ljubljany, przyjmując pseudonim "Tomo". W tym czasie Słowenia okupowana była przez sprzymierzone wojska niemiecko-włoskie (Włosi wycofali się z przymierza 8 września 1943 r.). Sadowski, będąc w oddziale partyzanckim, wyróżnił się w akcjach sabotażowych wielką odwagą i pomysłowością. Powierzano mu specjalne zadania oraz dowodzenie akcjami wymagającymi samodzielności i dużej odwagi. Zginął w nocy z 13/14 października 1944 r. podczas dywersyjnej akcji na silnie strzeżony most w Paprotnej.

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...