Bobrek

Bobrek
50°04'17"N 19°15'39"E (50.071458, 19.260924)
228 m n. p. m.

Bobrek, wieś w gminie Chełmek, położona jest na lewym brzegu Wisły naprzeciw Oświęcimia Na terenie wsi Bobrek, znajdują się bardzo cenne zabytki: murowany kościół parafialny pw. Trójcy Przenajświętszej, zespół parkowo-pałacowy, drewniany spichlerz oraz dawne czworaki.
Bobrek uznawany był za małopolską stolicę ludowego obraźnictwa. Obraźnik jest to wymarły zawód, polegający na wykonywaniu na papierze obrazów, rycin i odbitek drzeworytniczych, przeważnie o tematyce dewocyjnej i religijnej, oraz ich domokrążnej sprzedaży.
Kościół parafialny pw. Trójcy Przenajświętszej w Bobrku zbudowano w 1798 r., a konsekrowano w 1863 r. jest to budowla klasycystyczna, wybudowana z kamienia i cegły. Swe fundamenty opiera na powierzchni wyłożonej drewnianymi palami. W wieży znajdują się dzwony konsekrowane przez ks. kardynała Karola Wojtyłę dnia 7.03.1971 r

Miejsce znajduje się na szlakach

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...