Klikowa

50°02'34"N 20°56'08"E (50.042812, 20.935803)
191 m n. p. m.

Miejscowość Klikowa, obecnie dzielnica Tarnowa, do 1944 r. należała wraz z całym otoczeniem miasta do dóbr tarnowskich księcia Romana Sanguszki, ostatniego właściciela klucza. Centrum tych dóbr były Gumniska, gdzie znajdował się pałac książęcy. Tam znajdowało się stado ogierów będących częścią znakomitej stadniny koni czystej krwi arabskiej w Sławucie na Podolu. W Klikowej była źrebięciarnia księcia Sanguszki. Po wojnie majątek został przejęty przez państwo i włączony do Stadniny Koni Chyszów. Stadnina Ogierów Klikowa należała do najmłodszych w kraju, bo została założona w 1955 r., kiedy zabudowania źrebięciarni przerobiono i zaadaptowano dla jego potrzeb. Od 1 lipca 2003 r. Stado Ogierów Klikowa zostało włączone do Stada Ogierów w Białce, a w 2010 r. stado w Klikowej zostało zlikwidowane. Konie z Klikowej przewieziono do innych stadnin w kraju. Pozostały jednak zabytkowe powozy.
Powozownia stada ogierów w Klikowej jest drugą, po łańcuckiej, największą kolekcją powozów w Polsce. Cała kolekcja liczy 41 obiektów oraz wiele kompletów uprzęży. Powstała staraniem nieżyjącego już inż. Adama Niedziałkowskiego, dyrektora stada ogierów. Zbiory zlokalizowane są w budynkach dawnej stadniny koni książąt Sanguszków (ul. Klikowska 304, 33-100 Tarnów). Zgromadzone tu eksponaty przedstawiają wielką różnorodność. Znajdują się tu zabytkowe pojazdy konne z 8 krajów europejskich, karety, spacerowe, wolant, bryczki małopolskie, myśliwskie, sportowe, dostawcze i transportowe, 5 sań oraz bogata kolekcja uprzęży konnej i akcesoriów jeździeckich.
Obecnie właścicielem pojazdów jest Miasto Tarnów. Po gruntownym odnowienie kolekcji stworzenie muzeum powozów, zwane Tarnowską Kolekcją Pojazdów Konnych. można je zwiedzać po wcześniejszym telefonicznym uzgodnieniu (tel. 14 6266705).

Miejsce znajduje się na szlakach

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...