Grupa Krynicka GOPR

Krynica
49°24'24"N 20°57'00"E (49.406667, 20.950068)
579 m n. p. m.
Stacja Centralna Grupy Krynickiej GOPR mieści się w Krynicy przy ulicy Halnej 18 (tel.(18) 477-74-44, alarmowy 601 100 300.
Grupa Krynicka GOPR powstała w 1952 r. jako jedna z 3 pierwszych Grup w ramach struktur GOPR. Grupa Krynicka obejmuje swoim działaniem rozległy teren Beskidu Sądeckiego, zachodnią, najwyższą częścią Beskidu Niskiego oraz pograniczne Pasmo Zimnego i Dubnego. Jest to powierzchnia około 2011 km2, na długości 150 km Głównego Szlaku Beskidzkiego. W Grupie Krynickiej działa obecnie 171 ratowników ochotników i 72 kandydatów na ratowników oraz 7 ratowników etatowych koordynujących działalność ratowniczą i szkoleniową. Ratownicy skupieni są w pięciu sekcjach operacyjnych: w Krynicy-Zdroju, Gorlicach, Nowym Sączu, Starym Sączu i Piwnicznej-Zdroju. Posiadają nowoczesną bazę lokalową i sprzętową: Stację Centralną w Krynicy-Zdroju (z całodobowym dyżurem), dyżurki w terenie oraz sprzęt transportowy, sieć radiołączności i sprzęt specjalistyczny W sezonie narciarskim ratownicy Grupy Krynickiej zabezpieczają stacje narciarskie Jaworzyna Krynicka, Wierchomla, Sucha Dolina, Magura Małastowska i wiele mniejszych ośrodków i stoków narciarskich. Przeprowadzają corocznie około 700 akcji i interwencji, w tym także wiele wypraw ratunkowych.
W pobliżu, przy ul. Cmentarnej znajduje się nowa cerkiew prawosławna pw. Równego Apostołom Księcia Włodzimierza w Krynicy. Została wybudowana w latach 1983–1996 z cegły w tradycji budownictwa cerkiewnego. Posiada ciekawą architekturę, stylizowaną częściowo na architekturę dawnych świątyń łemkowskich.
Jest to jedyna cerkiew, która po II wojnie światowej stanęła na terenie Sądecczyzny. Wewnątrz posiada ikonostas oraz kilka ikon. W przedsionku znajduje się zabytkowy obraz ze sceną sądu Chrystusa oraz wycięta w drewnie scena Ukrzyżowania, prawdopodobnie pochodząca ze zwieńczenia ikonostasu.

Miejsce znajduje się na szlakach

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...