Kwaczała

50°03'47"N 19°29'30"E (50.063228, 19.491772)
252 m n. p. m.

Kwaczała, wieś o statusie sołectwa, położona jest w gminie Alwernia przy drodze wojewódzkiej nr 780, na terenie Garbu Tenczyńskiego. Kwaczała znana jest przede wszystkim z występującej w okolicy arkozy kwaczalskiej, w której odnaleźć można fragmenty skrzemieniałych paleozoicznych pni araukarii. Charakterystyczny, murowany kościół pw. św. Stanisława Kostki w Kwaczale jest jednym z obiektów na Szlaku Miejsc Papieskich na Ziemi Chrzanowskiej. Przez miejscowość przebiega kilka szlaków rowerowych.
Arkoza kwaczalska jest gruboziarnistym piaskowcem o szaro-czerwonej barwie i słabej zwięzłości sprzyjającej powstawaniu głębokich wąwozów. Cechą charakterystyczną jest występowanie skrzemieniałych fragmentów pni drzew szpilkowych zwanych araukariami (największy miał 8 m długości i 1 m średnicy). Odsłonięcia arkozy kwaczalskiej możemy podziwiać m.in. w malowniczych wąwozach okolic Kwaczały (np. Wąwóz Gródek)
Arkoza kwaczalska jest obiektem Ekomuzeum Alwernia. W Ekomuzeum Alwernia eksponatami są także: źródło w Regulicach, Gaudynowskie Skały, warsztat rzemiosła garncarskiego wraz z Izbą Tradycji Regionalnych Alwerni, zabytkowy zespół urbanistyczny Alwerni.
Ekomuzeum jest formą promowania najciekawszych elementów dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego danego regionu. Program Ekomuzea jest realizowany w Polsce od 2000 r. przez Fundację Partnerstwo dla Środowiska w oparciu o organizacje, instytucje publiczne i firmy zrzeszone w Krajowej Sieci Grup Partnerskich na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju, wzdłuż Zielonych szlaków – greenways.

Miejsce znajduje się na szlakach

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...