Bocheniec

49°56'37"N 20°38'51"E (49.943673, 20.647552)
394 m n. p. m.
Wzgórze Bocheniec (394 m n.p.m.) położone jest przy czerwonym szlaku. Na wzgórzu znajduję się Grodzisko Wiślan i gotycki kościółek św. Anny z 1596 r.
Grodzisko Wiślan pochodzi z przełomu IX/X w. Z badań archeologicznych wynika, że już od połowy VIII w. istniał tu gród obronny. Dziś pozostałością po tych czasach są wały, które mają około. 4 m wysokości i 18 m szerokości w podstawie. Tworzą swoistą bramę do XVI w. kościoła św. Anny.
Kościółek gotycki pw. św. Anny został zbudowany na wzgórzu Bocheniec, na terenie dawnego grodziska przed 1596 r. Fundatorem był sędzia krakowski G. Lubowiecki. Kościół jest jednonawowy, o kwadratowej nawie, z prezbiterium zamkniętym trójbocznie. Dach ma dwuspadowy z barokową wieżyczką na sygnaturkę. Wnętrze kościoła wyposażone jest m.in w rokokowy ołtarz z XVIII w. z obrazem Adoracji Krzyża Świętego przez św. Annę Samotrzeć, dwa barokowo-klasycystyczne ołtarze boczne z pierwszej połowy XIX w., rokokowo-klasycystyczną ambonę i rokokowe organy z XVIII/XIX w., barokowy krucyfiks z XVIII w. i Stacje Męki Pańskiej z XIX w.

Miejsce znajduje się na szlakach

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...