Jaworzyna Krynicka

49°25'05"N 20°53'43"E (49.41806, 20.895541)
1112 m n. p. m.

Szczyt Jaworzyny Krynickiej (1114 m n.p.m.) jest najwyższy w całym paśmie (choć nie znajduje się w głównym grzbiecie), ale nie najwyższy w całym Beskidzie Sądeckim. Wyniosła kulminacja znajduje się na bocznym, stosunkowo płaskim ramieniu z kulminacją Bukowej (1077 m n.p.m.), które odchodzi od głównego grzbietu pasma na Czubakowej (1082 m n.p.m.). Na południe od szczytu Jaworzyny Krynickiej (1114 m n.p.m.) grzbiet ten rozwidla się na dwa dość długie grzbiety Nowińskiej Góry (710 m n.p.m.) i Koziejówki (636 m n.p.m.) oraz Palenicy (807 m n.p.m.) i Szczawnej Góry (781 m n.p.m.) rozdzielone doliną Jastrzębika uchodzącego do Muszynki. Długi a jednocześnie stromy wschodni stok Jaworzyny opada do doliny Czarnego Potoku. Rozłożyła się na nim, znana w całej Polsce, popularna stacja narciarska (z kolejką gondolową).
Jaworzyna Krynicka (1114 m n.p.m.) jest silnie zagospodarowana. Na jej wierzchołek kursuje z doliny Czarnego Potoku kolej gondolowa. Dzięki niej, mimo znacznej wysokości względnej, jest Jaworzyna Krynicka dobrym i masowo odwiedzanym punktem widokowym. Panorama górska (oglądana z kilku dogodnych miejsc) obejmuje w sumie cały horyzont (jest dookolna – 360º). Z najwyższego punktu (w pobliżu wyjścia z budynku górnej stacji kolejki), gdzie stoi symboliczny słupek (trójnóg) triangulacyjny i ławeczki dla turystów, jest widok na północ i wschód (nieznacznie tylko zakłócany przez najwyższe drzewa na północnym zboczu) i obejmuje wschodnią część Pasma Tokarni i Czerszli z widocznym ciemnym wałem Postawnego (846 m n.p.m.) i Jaworza (882 m n.p.m.) oraz bardziej w prawo na horyzoncie centralną część Gór Grybowskich z Chełmem nad Grybowem (780 m n.p.m.) i majaczącą za nim Maślaną Górą (753 m n.p.m.). Bardziej na wschód znajduje się otoczenie górnego biegu doliny Białej Dunajcowej z pasmem Suchej Homoli (708 m n.p.m.). Panoramę na południowy-wschód, południe i południowy-zachód najlepiej oglądać z dogodnego miejsca na łące na południe od przylegającej do górnej stacji kolejki restauracji (idąc w stronę masztu przekaźnika telekomunikacyjnego). Na południowy-wschód widać stąd spory fragment zachodniej części Beskidu Niskiego z jego głównym grzbietem granicznym (za obniżeniem Przełęczy Tylickiej 683 m n.p.m.), grzbiety górskie w otoczeniu źródłowej części doliny Białej oraz doliny Ropy z masywem Koziego Żebra (847 m n.p.m.), a dalej charakterystyczne wypiętrzenie Lackowej (997 m n.p.m.). Na prawo od niej, już po słowackiej stronie, wznosi się równie wyniosły stożek Busova (1002 m n.p.m.), najwyższego szczytu Beskidu Niskiego. Bliżej i bardziej na południe za doliną Muszynki widać praktycznie całe Pasmo Zimnego i Dubnego (Góry Leluchowskie) i majaczące za nimi, już na Słowacji, Góry Czergowskie. Po prawej stronie, za Popradem, widać masyw Wielkiej Polany (794 m n.p.m.) i Magury Kurczewskiej (894 m n.p.m.) oraz ciągnące się aż po Eliaszówkę (1020 m n.p.m.) wzniesienia Lubowlańskiej Wierchowiny (na Słowacji), za którymi przy dobrej widoczności są widoczne Góry Lewockie i fragment Niskich Tatr. Dalej na prawo, na południowym-zachodzie majaczy Pasmo Radziejowej, zza którego na horyzoncie wyłania się fragment Tatr Wysokich i Bielskich.
Jaworzyna Krynicka (1114 m n.p.m.) jest jednym z największych w Polsce ośrodków narciarskich. W dolinie Czarnego Potoku znajduje się nowoczesna Stacja Narciarska, która oferuje 8 tras narciarskich, obsługiwanych przez kolejkę gondolową i 7 wyciągów. Łącznie długość tras zjazdowych wynosi 14 km (w tym najdłuższa oświetlona trasa narciarska w Polsce).
Jaworzyna Krynicka (1114 m n.p.m.) jest węzłem szlaków turystyki pieszej i rowerowej. W rejonie szczytu szlak czerwony (Główny Szlak Beskidzki) prowadzący tu od strony Runka (1080 m n.p.m.) i schodzący dalej do doliny Czarnego Potoku i do Krynicy, krzyżuje się ze szlakiem zielonym, który wyprowadza na szczyt również z doliny Czarnego Potoku (dochodzi na wierzchołek od strony schroniska) i który następnie schodzi na południe do Muszyny.
Na południowym wierzchołku Jaworzyny Krynickiej (1114 m n.p.m.) (na krańcu szczytowej łąki) stoi okazały maszt radiowo-telewizyjny z licznymi antenami satelitarnymi i radioliniowymi, a po zachodniej stronie także kilka, głównie drewnianych, budynków sezonowych: restauracji, bufetów, wypożyczalni nart itp.
Pierwotnie Jaworzynę Krynicką (1114 m n.p.m.) porastał las bukowo-jodłowy. Las świerkowy na grzbiecie powstał w wyniku wtórnego zalesienia. Oprócz tych trzech podstawowych gatunków drzew na Jaworzynie można spotkać jawory, jesiony, wiązy, modrzewie, sosny, jarzębiny, brzozy, iwy i olsze. Na północnym stoku, przy schronisku, rośnie zasadzona 60 lat temu limba (pomnik przyrody), a przy drodze dojazdowej do schroniska nasienny drzewostan bukowy. Na Jaworzynie Krynickiej rośnie też rzadki w Polsce gatunek – ostrożeń dwubarwny. W masywie Jaworzyny występują wszystkie większe gatunki krajowych ssaków leśnych: jelenie, dziki, sarny, ryś, wilki i nawet niedźwiedzie, które sporadycznie przywędrowują tu czasami ze Słowacji lub z Bieszczadów.

Miejsce znajduje się na szlakach

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...