Polana Jaworzynka

49°15'31"N 19°59'23"E (49.258753, 19.989951)
1134 m n. p. m.
Polana Jaworzynka w piśmiennictwie wspominana była w XVIII w. jako Jaworzyna Łuszczkowa. W rejonie polany, na zboczu nazywanym Pod Limbowe, Sekcja Narciarska Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego wybudowała w 1920 r. pierwszą w Polsce dużą skocznię narciarską. Zaprojektował ją i wybudował znany narciarz i taternik Aleksander Schiele. Intensywnie prowadzona gospodarska pasterska w Dolinie Jaworzynce doprowadziła do znacznej degradacji roślinności na stokach Boczania i Skupniowego Upłazu. Od lat międzywojennych prowadzono prace, których celem było przywrócenie pierwotnego stanu otoczenia doliny.
Na Polanie Jaworzynka rośnie tłustosz alpejski. Jest to niewielka roślina o białych kwiatach. W Polsce występuje jedynie w Tatrach, natomiast jest gatunkiem rozpowszechnionym w innych wysokich górach Europy oraz w rejonie koła podbiegunowego. Nazwa rośliny pochodzi od woskowej wydzieliny, jaką pokryte są jej liście. Substancja służy do chwytania drobnych owadów, dzięki którym tłustosze potrafią uzupełniać związki azotu, trudne do uzyskania na podłożu zbudowanym ze skał osadowych.

Miejsce znajduje się na szlakach

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...