Sokolica

Sokolica (747 m n.p.m.) jest bardzo znanym wśród turystów, eksponowanym, skalistym wierzchołkiem, kończący grań Pieninek od wschodu. Formalnie wyjście z przeł. Sosnów na galerię Sokolicy jest płatne W sezonie od 20 kwietnia do 31 października pracownicy PPN pobierają tu opłatę od turystów (pamiątkowe bilety) na platformę widokową Trzech Koron. Bilet wykupiony na Sokolicę uprawnia do wejścia w tym samym dniu na platformę widokową na Trzy Korony (982 m n.p.m.) i odwrotnie. Ostatnie 40 m różnicy wysokości na szczyt Sokolicy (747 m n.p.m.) pokonuje się eksponowaną skalną percią zabezpieczoną poręczami. Ze skalnej galerii wychylonej nad otchłań Przełomu Pienińskiego (przepaść 300 m) jest wspaniały widok na przełom z meandrami Dunajca (w sezonie nierzadko widać płynące nim tratwy), a także otoczenie Pienińskiego Potoku, słowackie Pieniny z masywem Holicy i grzbiet Małych Pienin, a w oddali Tatry. Na Sokolicy rośnie najsłynniejsze chyba w Polsce, znana rozlicznych fotografii sosna, wyrastająca ze skalnego zbocza i malowniczo wygięta ponad przepaścią.