Kicarz

49°26'07"N 20°43'57"E (49.435514, 20.732735)
691 m n. p. m.
Kicarz (704 m n.p.m.) jest szczyten niezbyt wysokim, ale o sięgającej prawie 300 m wysokości względnej. Znajduje się w południowo-zachodniej części Pasma Jaworzyny Krynickiej, po wschodniej stronie zakola Popradu, naprzeciwko centrum Piwnicznej-Zdroju. Jego strome i zalesione, północno-zachodnie stoki opadają prawie bezpośrednio nad nurt Popradu. Natomiast stok południowy opada w miejscu, gdzie do Popradu uchodzi potok Łomniczanka. Szczyt Kicarza kończy dość długie boczne ramię Pasma Jaworzyny Krynickiej odchodzące na południe od głównego grzbietu w rejonie Pisanej Hali, poprzez kulminację Groń (882 m n.p.m.), Granicę (715 m n.p.m.) i Bucznik (602 m n.p.m.). Opływając stoki Kicarza, Poprad tworzy tutaj jeden z większych swoich przełomów, zwany od wieków Piwniczną Szyją. Wierzchołek i stoki Kicarza są zalesione, ale od południowo-wschodniej strony wysoko wcinają się w jego stoki otwarte tereny należące do przysiółków wsi Łomnica-Zdrój. Na szczycie kicarza znajduje się wieża przekaźnikowa.
Mimo iż Kicarz (704 m n.p.m.) znajduje się na obszarze Popradzkiego Parku Krajobrazowego i obszaru Natura 2000, w lutym 2010 r., po długich staraniach władzom Piwnicznej-Zdroju udało się rozpocząć budowę kompleksu narciarskiego (4 wyciągi), praktycznie na jego szczyt. Starania o to trwały od 2006 r. Protestowali ekolodzy, którzy nawet zgłosili wniosek w tej sprawie do prokuratury. Na stokach Kicarza (704 m n.p.m.) wyznakowano też kilka gminnych szlaków pieszych i rowerowych. Dzięki tym inwestycjom pełni on rolę parku miejskiego (zwanego Leśnym Parkiem Zdrojowym) i terenu rekreacyjno-sportowego przez cały rok.
Na zachodnim, zalesionym stoku Kicarza (704 m n.p.m.), w przewężeniu krótkiego grzbieciku opadającego w rejon mostu w Piwnicznej, na wysokości około 500 m n.p.m. znajduje się węzeł szlaków (znakowanych ścieżek gminnych). Ścieżka znakowana na niebiesko, prowadząca od kładki dla pieszych (z centrum Piwnicznej do Zawodzia) na szczyt Kicarza, krzyżuje się tu ze ścieżką czerwoną, prowadzącą także od tej kładki, ale inna trasą, zachodnimi stokami Kicarza (704 m n.p.m.) do osiedla Majerz oraz ze ścieżka żółtą, łączącą szlak niebieski (PTTK) ze ścieżką czerwoną już na południowo-zachodnich zboczach. Na skrzyżowawniu ścieżek znajdują się drogowskazy i informacje sporządzone przez gminę Piwnicza i Popradzki Park Krajobrazowy.

Miejsce znajduje się na szlakach

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...