Zadnie Góry

49°29'27"N 20°43'53"E (49.490861, 20.731507)
940 m n. p. m.
Zadnie Góry to niezbyt wyrazista w dalszych panoramach, ale wyniosła i szeroka kulminacja grzbietowa w północno-zachodnim odcinku głównego grzbietu Pasma Jaworzyny Krynickiej – na odcinku pomiędzy Makowicą a Halą Pisaną. Ciągną się ponad źródłowymi kotłami Głęboczanki i Jaworzyny (Kokuszki) i u nasady bocznego grzbietu Cycówki (595 m n.p.m.) i Bystrej (529 m n.p.m.). Natomiast z zalesionych północnych zboczy wypływa źródłowy potok Homerki – Sucha Kamionka.
Wśród wędrujących tędy turystów Zadnie Góry bardziej kojarzone są z długą, malowniczą (i niestety powoli zarastającą) halą, niż z niewyraźną kulminacją. Zresztą w rejonie grzbietu jest tu kilka wierzchołków, z których najwyższy ma 968 m n.p.m. U nasady ramienia Cycówki (595 m n.p.m.), poniżej grzbietowej hali znajduje się góralskie osiedle Świniarki, do którego prowadzi gruntowa droga łącząca doliny Jaworzyny (Kokuszki) i Głęboczanki. Jej zakole ponad źródłami Jaworzyny przebiega dolnym skrajem grzbietowej hali w pobliżu szlaku czerwonego.

Miejsce znajduje się na szlakach

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...