Wisła

50°00'34"N 19°07'16"E (50.00961, 19.121277)
237 m n. p. m.

Wisła jest najdłuższą rzeką w Polsce, przecinającą cały kraj od Beskidu Śląskiego po Zatokę Gdańską. Powstaje z potoków źródłowych: Czarna Wisełka i Biała Wisełka, wypływających spod Baraniej Góry. Długość Wisły wynosi1047,5 km, powierzchnia dorzecza 194 424 km2. Przepływa przez 6 województw.
W miejscu ujścia do Wisły Przemszy, jej lewego dopływu, w Gorzowie poniżej Oświęcimia, znajduje się tzw. kilometr zerowy Wisły. Kilometraż rzeki, czyli jej długość mierzona w kilometrach, liczona jest zazwyczaj od ujścia w stronę źródła. Wisła jest kilometrowana w górę i w dół biegu rzeki, a punktem zerowym obu kilometraży jest ujście Przemszy. Powyżej tego punktu Wisła ma charakter swoich karpackich dopływów i nazywana jest często na tym odcinku Małą Wisłą. Poniżej ujścia Przemszy Wisła staje się rzeką żeglowną.
Dolina Górnej Wisły jest mezoregionem Kotliny Oświęcimskiej. Zajmuje 130 tysięcy ha. Ciągnie się od Skoczowa w województwie śląskim po Zator w małopolskim. Jest to jedno z trzech największych zagłębi hodowli karpia w Polsce. Znajduje się w niej wiele malowniczych stawów rybnych o brzegach porośniętych szuwarami oraz zbiornik retencyjny o powierzchni 32 km2 i pojemności 163 milionów m3 – Zbiornik Goczałkowicki (na terenie województwa śląskiego).

Miejsce znajduje się na szlakach

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...