Pomnik Szarych Szeregów w Białej

Biała
50°02'33"N 20°55'03"E (50.042563, 20.917557)
189 m n. p. m.

W Białej przy wale przeciwpowodziowym Dunajca znajduje się pomnik upamiętniający zbrojną akcję Szarych Szeregów. W lipcu 1944 r. drużyna z placówki „Monika” Szarych Szeregów z Mościc została wysłana do zabezpieczania przesyłki (poczta, materiały wybuchowe i inne), którą s przywiózł do kraju samolot, lądując na jadownickich łąkach. 29 lipca 1944 r. drużyna znalazła się we wsi Biała, gdzie odbywało się zebranie konspiracyjne placówki AK „Klementyna” i zostali wezwani do ochrony zebrania. Wdali się tam w potyczkę z Niemcami, w której polegli: dowódca drużyny Stefan Kasprzyk „Dzik”, Władysław Sokół „Partenau”, Mieczysław Tenerowicz „Orzeł”. Uczestnicy zebrania ocaleli.
Polegli pogrzebani przez Niemców we wspólnej mogile na cmentarzu w Klikowej. W 1945 r. (25 listopada) zostali ekshumowani i wraz z innymi żołnierzami pochowani Szarych Szeregów na cmentarzu w Mościcach. W Białej, miejscu, gdzie zginęli, 26 września 1982 r. został odsłonięty pomnik projektu rzeźbiarza Marka Benewiata.

Miejsce znajduje się na szlakach

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...