Rezerwat Przełom Białki pod Krempachami

49°25'44"N 20°07'28"E (49.428933, 20.124585)
631 m n. p. m.

Przełom Białki pod Krempachami znajduje się w miejscu, w którym rzeka Białka przeciska się pomiędzy wapiennymi skałami Pienińskiego Pasa Skałkowego, na zachodnich krańcach polskiego Spisza. Tworzą go dwie okazałe skały Obłazowa (670 m n.p.m.) i Kramnica (683 m n.p.m.), wznoszące się po przeciwnych stronach nurtu rzeki. Po zachodniej stronie Obłazowej, przy drodze, wzdłuż której prowadzi niebieski szlak turystyczny, znajduje się trawiasty parking (w sezonie płatny), a pod Obłazową tablica informacyjna rezerwatu (wyjście na wierzchołek zabronione!). Najlepsze widoki są z kamieńca na wprost Kramnicy.
Rezerwat Przełom Białki pod Krempachami o powierzchni 8,51 ha został utworzony w 1959 r. Jest to rezerwat krajobrazowy, utworzony w celu ochrony przełomu rzeki Białki przez Pieniński Pas Skałkowy, roślinności naskalnej i reliktowego drzewostanu sosnowego. Obejmuje obydwie skały zbudowane z wapieni krynoidowych i czerwonych wapieni bulastych, wraz z ich otoczeniem oraz dolinę Białki pomiędzy nimi na długości 150 m. W skałach występują zjawiska krasowe (tunele i zakryte przepływy). Kramnica jest częściowo porośnięta przez świerk z domieszką buka i jodły, a od północy reliktowe sosny. Na małym obszarze rezerwatu występuje ponad 400 gatunków roślin, w tym 20 chronionych. W Jaskini w Obrazowej odkryto cenne znaleziska paleontologiczne i archeologiczne, w tym rzeźbiony bumerang z ciosu mamuta datowany na 18000 lat p.n.e.

Miejsce znajduje się na szlakach

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...