Gaudynowskie Skały

50°03'08"N 19°34'44"E (50.052418, 19.578928)
249 m n. p. m.

Wychodnie wapieni dolnojurajskich zwane Gaudynowskimi Skałami znajdują się na terenie gminy Alwernia, na pograniczu wsi Brodła i Poręba Żegoty, po wschodniej stronie doliny potoku Brodło. Wychodnie mają postać skalnych iglic i pionowych ścian osiągających nawet 20 m wysokości. W części południowej znajduje się wywierzysko, natomiast w północnej Jaskinia Gaudynowska. Warto zwrócić uwagę na kwitnące okazy rosnącego tutaj bluszczu pospolitego. Drogą wiodącą u stóp wychodni przebiega czerwony szlak rowerowy.
Gaudynowskie Skały są pomnikiem przyrody i jednym z eksponatów Ekomuzeum Alwernia. Gaudynowskie Skały są obiektem Ekomuzeum Alwernia. W Ekomuzeum Alwernia eksponatami są także: źródło w Regulicach, arkoza kwaczalska, warsztat rzemiosła garncarskiego wraz z Izbą Tradycji Regionalnych Alwerni, zabytkowy zespół urbanistyczny Alwerni.
Ekomuzeum jest formą promowania najciekawszych elementów dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego danego regionu. Program Ekomuzea jest realizowany w Polsce od 2000 r. przez Fundację Partnerstwo dla Środowiska w oparciu o organizacje, instytucje publiczne i firmy zrzeszone w Krajowej Sieci Grup Partnerskich na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju, wzdłuż Zielonych szlaków – greenways.

Miejsce znajduje się na szlakach

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...