Hala Łabowska

49°28'22"N 20°48'35"E (49.472981, 20.809958)
1029 m n. p. m.
Hala Łabowska jest rozległą polaną w środkowej części głównego grzbietu Pasma Jaworzyny Krynickiej, na południowy-wschód od Wierchu nad Kamieniem (1084 m n.p.m.). W najwyższym punkcie polana ma 1061 m n.p.m. Dawniej Hala Łabowska była halą pasterską. Nazwa hali wzięła się od łemkowskiej wsi Łabowa, której mieszkańcy wypasali na niej swoje owce. Gdy po II wojnie światowej w ramach akcji Wisła Łemkowie zostali wysiedleni, hala przeszła na własność lasów państwowych. Obecnie część hali stanowi własność PTTK. Na skutek zaniechania wypasu krańce hali częściowo zarastają lasem. Przed całkowitym zalesieniem chroni ją nadanie jej statusu użytku ekologicznego. Na hali znajdował się kiedyś domek myśliwski dawnego właściciela tych terenów – hrabiego Adama Stadnickiego z Nawojowej. Spalili go podczas II wojny światowej partyzanci, gdyż z domku tego korzystali niemieccy żołnierze.
Na zachód od hali znajduje się zalesiony wierzchołek 1064 m n.p.m. W lesie pomiędzy nim, a skrajem polany stoi odsłonięty w 1999 r. kamienny pomnik księdza Władysława Gurgacza – kapelana Polskiej Armii Niepodległościowej, który został w 1949 r. zastrzelony przez UB. Natomiast na hali powyżej schroniska (w pobliżu grzbietowej dróżki ze szlakiem) znajduje się murowany obelisk poświecony partyzantom 9 kompanii 3 batalionu 1 Pułku Strzelców Podhalańskich AK dowodzonego przez Juliana Zubka ps. „Tatar”, którzy w rejonie Hali Łabowskiej toczyli boje z hitlerowcami w latach 1944–1945 r.
Hala Łabowska jest dobrym punktem widokowym w kierunku północnym i północno-wschodnim. Na pierwszym planie widać stąd pobliskie szczyty Beskidu Sądeckiego, a poprzez rozszerzenia dolin potoków: Składziszczańskiego i Feleczyna, za doliną Kamienicy Nawojowskiej, grzbiety i wzniesienia należące do Beskidu Niskiego (pasmo Sapalskiej Góry i Czerszli, Góry Grybowskie).
Na Hali Łabowskiej znajduje się duże, popularne schronisko PTTK. W tej części Beskidu Sądeckiego Hala Łabowska jest ważnym węzłem szlaków turystycznych. Prowadzący głównym grzbietem Pasma Jaworzyny Krynickiej szlak czerwony (Główny Szlak Beskidzki) przecina tu szlak niebieski z Piwnicznej do Łabowej. Odchodzi stąd także szlak żółty, który bocznym grzbietem Parchowatki (1004 m n.p.m.) sprowadza do Łomnicy Zdroju. Węzeł szlaków (drogowskazy) znajduje się przy schronisku, ale odejście szlaku niebieskiego w stronę Łomnicy i Piwnicznej dopiero w lesie za zachodnim krańcem hali (koło pomnika ks. Gurgacza).
Przez Halę Łabowską przechodzi też m.in. Małopolski Szlak Papieski, ścieżka dydaktyczna „Poznaj historię swojej Małej Ojczyzny na rowerze” (wyznaczoną przez Gimnazjum Publiczne w Piwnicznej-Zdrój), Szlak Partyzancki w Beskidzie Sądeckim (Starostwo Nowosądeckie), Szlak Przyrodniczy im. hr. Adama Stadnickiego (Popradzki Park Krajobrazowy) oraz szlaki narciarskie (czerwony i żółty, Oddział PTTK „Beskid” w Nowym Sączu).

Miejsce znajduje się na szlakach

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...