Hala Konieczna

49°28'05"N 20°35'10"E (49.468246, 20.586206)
1022 m n. p. m.
Hala Konieczna, zwana też Polaną Konieczną, jest rozległą polaną położoną na wysokości 990–1090 m n.p.m. w Paśmie Radziejowej w Beskidzie Sądeckim. Znajduje się na krótkim, bocznym grzbiecie odchodzącym na północny-wschód od głównego grzbietu Pasma Radziejowej pomiędzy Prehybą (1175 m n.p.m.) a Złomistym Wierchem (1224 m n.p.m.), rozdzielającym źródłowe potoki Wielkiej Roztoki (Borsuczyny i Potoku Średni). Z hali roztaczają się widoki na zbocza doliny Wielkiej Roztoki i Radziejową (1262 m n.p.m.). W oddali, za dolina Popradu, majaczy Pasmo Jaworzyny Krynickiej. Nazwa polany wywodzi się albo od nazwiska właściciela, bądź wskazuje na jej końcowe położenie.
Za czasów hrabiego Stadnickiego z Nawojowej na polanie tej było aż 5 gospodarstw rolnych, które prowadziły tutaj gospodarkę pasterską. Na zasadzie wymiany gruntów przeniesiono je na tereny wsi Przysietnica koło Barcic. Polana obecnie jest nieużytkowana, ale jej część jest koszona, co zapobiega zarastaniu. Na skraju polany znajduje się bacówka użytkowana obecnie rekreacyjnie. Po jej południowej stronie jest źródełko z wodą.
Na środku hali znajduje się niewielki obelisk (wystawiony we wrześniu 1971 r.), w miejscu, gdzie 24 czerwca 1944 r. zginęli trzej partyzanci z radzieckiego oddziału lejtnanta Aleksieja Botiana „Aloszy”. W górnej części polany, obecnie zarastającej lasem świerkowym, znajdują się ruiny wielkiego pomnika o wysokiej konstrukcji metalowej w kształcie skrzydeł, powstałego tu także 1971 r., poświeconego partyzantom polskim i sowieckim walczącym z hitlerowcami w Beskidzie Sądeckim.

Miejsce znajduje się na szlakach

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...