Szczepanów

50°00'19"N 20°39'02"E (50.005492, 20.650629)
224 m n. p. m.
Układ urbanistyczny w Szczepanowie pochodzi z XVIII w. W 1761 r. Stanisław Lubomirski założył na terenie wsi miasto, stąd właśnie wziął się nietypowy dla wiejskiej zabudowy rynek. Szczepanów stracił prawa miejskie w XIX w. Zachował się jednak częściowo dawny układ urbanistyczny z murowaną i drewnianą zabudową przyrynkową. Drewniane budynki dominowały w wyglądzie wsi do połowy XX w. Były to głównie budynki jednotraktowe, wzniesione w konstrukcji zrębowej, nakryte słomianymi dachami czterospadowymi. Ściany bielono. Na początku XX w. strzechę zaczęto zastępować dachówką, przez co forma dachów zmieniła się na dwuspadową.

Wieś Szczapanów położona jest w gminie Brzesko, na północny-wschód od Brzeska. Według tradycji Szczepanów jest miejscem urodzenia św. Stanisława Biskupa i Męczennika – pierwszego polskiego świętego. Szczepanów jest jedną z najstarszych miejscowości, w której wybudowano kościół tuż po wprowadzeniu w Polsce chrześcijaństwa. Najcenniejszymi zabytkami Szczepanowa jest Sanktuarium św. Stanisława Biskupa Męczennika oraz kościół św. Marii Magdaleny.


Miejsce znajduje się na szlakach

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...