Rysy

49°10'46"N 20°05'16"E (49.179593, 20.088035)
2498 m n. p. m.

Polski Rysy (2499 m n.p.m.) są najwyższym szczytem. Słowacki wierzchołek jest o cztery metry wyższy (2503 m n.p.m.). Przy szlaku turystycznym od strony słowackiej, w niewielkiej odległości od szczytu znajduje się schronisko Chata pod Rysami. Wycieczka na Rysy od strony Czarnego Stawu jest poważnym przedsięwzięciem, którego nie należy lekceważyć. W górnej części droga jest stroma i wyposażona w łańcuchy. Niżej ścieżka biegnie kruchym żlebem, w którym często do późnego lata zalegać mogą płaty zlodowaciałego, twardego śniegu. Zimą teren jest w dużym stopniu zagrożony przez lawiny. Bardzo często dochodzi w tym miejscu do wypadków. Najtragiczniejszy wydarzył się 28 stycznia 2003 r. Lawina porwała grupę licealistów z tyskiego Liceum Ogólnokształcącego im. Leona Kruczkowskiego. Zginęło wtedy ośmioro uczestników wycieczki.
W 1910 r. twórca i ówczesny naczelnik Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, Mariusz Zaruski, poddał pomysł wybudowania na Buli pod Rysami schroniska im. Mieczysława Karłowicza, przyjaciela Zaruskiego, wybitnego kompozytora, fotografa i taternika, który zginął w lawinie pod Małym Kościelcem. Pomysł wówczas nie doczekał się realizacji. Powrócono do niego po piętnastu latach i zaproponowano postawienie w tym miejscu betonowej koliby, która miałaby pełnić funkcję niezagospodarowanego schroniska. Tym razem również do budowy nie doszło ze względu na protesty członków Sekcji Ochrony Tatr.

Miejsce znajduje się na szlakach

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...