Symboliczne mogiły żołnierzy AK

49°46'44"N 20°02'47"E (49.779109, 20.046602)
854 m n. p. m.

W lipcu 1944 r. komendant myślenickiego obwodu Armii Krajowej (kryptonim „Murawa”) wydał rozkaz koncentracji miejscowych oddziałów partyzanckich. Powstało w ten sposób zgrupowanie AK „Kamiennik”, w którego skład wchodziło 10 oddziałów o łącznej liczebności ok. 400 żołnierzy. Główna baza mieściła się na północnym stoku Łysiny, gdzie wybudowano baraki mieszkalne oraz sieć łączności z posterunkami obserwacyjnymi. Oddziały zgrupowania aktywnie walczyły w czasie akcji „Burza”. Punktem kulminacyjnym działań na tym terenie była tzw. bitwa pod Łysiną – szereg potyczek stoczonych 12 IX 1944 na terenie Poręby, Zasani i Poznachowic Dolnych. Po bitwie nastąpiła zmasowana niemiecka obława na lasy Łysiny – oddziały AK wyszły z okrążenia, ale baza została spalona przez siły policyjne. Następstwem wydarzeń była krwawa pacyfikacja Wiśniowej, Lipnika i Smykani.
W pobliżu miejsca, gdzie znajdował się leśny obóz, oznakowana strzałką ścieżka doprowadza do mogił żołnierzy AK. Są to mogiły symboliczne – cmentarz partyzancki znajdował się pod Grodziskiem. W rzeczywistości, w tym miejscu znajdowała się usypana z ziemi, plastyczna mapa Pasma Łysiny, na której instruktorzy prowadzili szkolenia z topografii w oddziale „Szkoleniowym”. Druga z mogił kryje podobno ciało konfidenta gestapo, który przeniknął do oddziałów i po rozpoznaniu został rozstrzelany poniżej obozu. Dróżka prowadząca obok „mogił żołnierzy AK”, trawersująca północne stoki Łysiny, nosi pamiątkową nazwę Alei „Kameleona”, od pseudonimu jednego z partyzantów.

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...