Muzeum Regionalne „Dom Grecki” w Myślenicach

Myślenice
49°50'07"N 19°56'12"E (49.835372, 19.936807)
308 m n. p. m.

„Dom Grecki” to budynek dawnego zajazdu przy ul. Sobieskiego 3. Pochodzi z końca XVIII stulecia. Piętro nadbudowano w 1818 r. i obiekt zyskał wówczas obecny wygląd, z pięknym, łamanym dachem polskim. Stoi on przy niegdysiejszej głównej ulicy prowadzącej do miasta, będącej odcinkiem zbudowanego w XVIII w. traktu cesarskiego, łączącego Wiedeń i Cieszyn ze Lwowem. Trakt ten skręcał w rynku na Bochnię, podczas gdy droga, którą podróżowano do Zakopanego biegła prosto na południe. Tranzytowa funkcja tego odcinka zmieniła się dopiero w latach 70. XX w., kiedy to wybudowano obwodnicę Myślenic.
Gmach „Domu Greckiego” jest od 1974 r. siedzibą Muzeum Regionalnego, którego korzenie sięgają zbiorów miejscowego oddziału Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego, gromadzonych od okresu międzywojennego. Po II wojnie światowej placówka, otwarta oficjalnie w 1953 r., kilkakrotnie zmieniała lokum, aż wreszcie umieszczono ją w odremontowanym budynku dawnego zajazdu. Znajdują się tu działy poświęcone historii (w tym ekspozycja militariów) oraz etnografii, a także archiwum.

Miejsce znajduje się na szlakach

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...