Księżówka

W latach trzydziestych XX w. rodzina Strączków z Zębu przystosowała niewielką szopę znajdującą się na Królowych Rówienkach (północna część Hali Gąsienicowej) na schronisko. W 1938 r. budynek został wydzierżawiony przez Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży. Schronisko było niezagospodarowane, a klucz do niego znajdował się w księżówce w pobliżu Ronda Kuźnickiego. W czasie II wojny światowej Niemcy urządzili w budynku posterunek straży granicznej. W 1959 r. obiekt został przejęty przez Tatrzański Park Narodowy i jest siedzibą Straży Parku.