Porąbka Uszewska

49°55'57"N 20°40'48"E (49.932697, 20.680229)
253 m n. p. m.
W Porąbce Uszewskiej znajduje się Sanktuarium NMP z Lourdes.
Obok drewnianego kościoła, który z uwagi na bardzo zły stan techniczny został rozebrany, na początku XX w. powstała Grota Najświętszej Maryi Panny. Budowę groty rozpoczęto w 1900 r., a poświęcono ja po czterech latach, 8 grudnia. Wzniesiona została z inicjatywy ks. Jana Palki, ówczesnego wikariusza, który podczas pielgrzymki do Sanktuarium Maryjnego w Lourdes, postanowił wybudować grotę przypominającą miejsce objawienia się Matki Bożej Bernadecie. Za wzór do budowy groty posłużył gipsowy model przywieziony z Lourdes. W centralnej części otwartego wnętrza groty znajduje się kamienny ołtarz z tabernakulum i statuetką Najświętszej Maryi Panny. Na zewnątrz, po prawej stronie ściany frontowej we wnęce została umieszczona naturalnej wielkości figura Maryi, a po lewej stronie wmurowano kamień przywieziony z Lourdes. W obrębie Sanktuarium mieści się również popiersie ks. Jana Palki oraz cztery wolnostojące kapliczki, przedstawiające tajemnice różańcowe, zbudowane w dziewięćdziesiątą rocznicę poświęcenia groty. Od 8 grudnia 2003 r. grota jest Sanktuarium Niepokalanej z Lourdes w Porąbce Uszewskiej.
W latach 1910–1918 w Porąbce Uszewskiej wybudowano nowy kościół św. Andrzeja. Zaprojektował go Jan Sas-Zubrzycki w stylu tzw. gotyku nadwiślańskiego.

Miejsce znajduje się na szlakach

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...