Ptaszkowa

49°36'06"N 20°53'01"E (49.601842, 20.883724)
506 m n. p. m.
Ptaszkowa jest miejscowością położoną w gminie Grybów, przy dwóch ważnych traktach komunikacyjnych. Pierwszym jest droga pomiędzy Grybowem i Nowym Sączem, a drugim linia kolejowa o podobnym przebiegu. Ich istnienie z jednej strony pozwalało na rozwój miejscowości i bogacenie się mieszkańców, z drugiej jednak powodowało tragiczne w skutkach dla wsi przemarsze wojsk. Ptaszkowa została założona w XIV w. przez Jadwigę, żonę króla Władysława Łokietka, która zezwoliła wójtowi sądeckiemu Mikołajowi de Mestaza na założenie wsi, nadając mu sołectwo. Sama nazwa Ptaszkowa ma swój piętnastowieczny rodowód.
Obecny drewniany kościół powstał w Ptaszkowej w połowie XVI w., a parafia na przestrzeni wieków była albo samodzielna albo stanowiła filię parafii grybowskiej. Wioska wchodziła w skład majątku królewskiego, a jej mieszkańcy byli ludźmi wolnymi i nie musieli odrabiać pańszczyzny, mając jednocześnie możliwość dorabiania poza pracą we własnym gospodarstwie. Sytuacja zmienia się w drugiej połowie XVIII w., kiedy zaborca austriacki sprzedał dawny majątek królewski i Ptaszkowa przeszła do rodziny Podoskich. We wsi powstał dwór, który służył właścicielom ziemskim do końca XIX w. Po śmierci ostatniego z rodu majątek został rozparcelowany i rozsprzedany. Wielu mieszkańców znalazło zatrudnienie i czerpało późniejsze korzyści z budowy i funkcjonowania kolei, kiedy w drugiej połowie XIX w. we wsi zaczęła funkcjonować stacja kolejowa. W 1876 r. ukończono linię Tarnów – Leluchów o osi północ – południe, a w latach 1883–1884 linię kolei Transwersalnej o przebiegu wschód – zachód, która wykorzystywała odcinek wiodący przez Ptaszkową. Z pociągu na tej trasie można skorzystać do dziś.
Na stokach masywu Postawnego i Jaworza do dziś są pozostałości skoczni narciarskiej. Wkrótce po zakończeniu II wojny został tutaj założony Ludowy Zespół Sportowy, a w 1949 r. wybudowano terenową skocznię, która została rozbudowana w następnym roku przez inż. Muniaka i uzyskała licencję Polskiego Związku Narciarskiego. Odbywano treningi w konkurencjach klasycznych, takich jak skoki, kombinacja norweska i biegi. W 1965 r. w miejsce konstrukcji drewnianej sprawiono metalową, jednak skocznia straciła licencję PZN. Umiejętności sportowe zawodników LZS Ptaszkowa stały na wysokim poziomie. Wielu zawodników z lokalnego klubu było nawet reprezentantami Polski np. Ptaszkowski, Ciuła, Michalik, Siedlarz, Wysowski, Bagnicki.

Miejsce znajduje się na szlakach

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...