Witowice Górne

Witowice Górne i Dolne do 1783 r. były jedną miejscowością i ich historia biegła wspólnie. Pierwsze wzmianki o Witowicach pochodzą z XIV w., a nazwa nawiązuje do imienia Wit, który być może był założycielem wioski lub jego potomkiem. Przez wieki miejscowość wchodziła w skład dóbr będących własnością panów na zamku Tropsztyn. Jednym z bardziej zasłużonych był Jan Wiernek, który pełnił funkcję chorążego hetmana Jana Zamoyskiego walcząc wraz z nim w bitwie pod Chocimiem w 1621 r. i dowodząc jego przednią strażą. Był też jednym z dobrodziejów kościoła w Tropiu i wybudował w Witowicach obronny dwór, który ostatecznie rozebrano w pierwszej połowie XIX w. Innym zasłużonym rodem byli Brezowie, których dziewiętnastowieczny dwór można zobaczyć dziś w Witowicach Dolnych.