Ekomuzeum Garncarstwa w Regulicach

Regulice
50°05'17"N 19°31'58"E (50.088314, 19.532996)
268 m n. p. m.

Ekomuzeum Garncarstwa w Regulicach jest prowadzone przez Stowarzyszenie Przyjaciół Regulic i Nieporazu. Mieści się w dawnej kotłowni obok przedszkola w Regulicach. Na parterze został wyeksponowany m.in. czynny piec garncarski. W muzeum działa warsztat rzemiosła garncarskiego, utworzony w celu kultywowania wymierających tradycji garncarskich. Garncarstwo rozwijało się na tych terenach od XVI w. dzięki występowaniu dobrego surowca – glinki ogniotrwałej. Znanymi ośrodkami były Regulice, Brodła, Okleśna, Podłęże, Kwaczała, Mirów i Alwernia. Produkowano cegły, kafle, ceramikę użytkową i zabawki. W latach pięćdziesiątych XX w. zaczęto produkować doniczki na kwiaty. Funkcjonujący warsztat garncarski znajduje się w Brodłach (można go zwiedzać po wcześniejszym umówieniu się z właścicielem – Jan Głuszek 12 283 28 84).
W warsztacie garncarskim w Regulicach są prowadzone interaktywne warsztaty edukacyjne (garncarstwo, rzeźba) dla dzieci przedszkolnych, szkolnych, młodzieży oraz turystów. Znajduje się tu też Izba Tradycji Regionalnych Alwerni. W lipcu 2013 r. w Ekomuzeum Garncarstwa w Regulicach otwarto stałą wystawę eksponatów ludowych oraz dzieł lokalnych twórców.
Warsztat rzemiosła garncarskiego wraz z Izbą Tradycji Regionalnych Alwerni w Regulicach jest obiektem Ekomuzeum Alwernia. W Ekomuzeum Alwernia eksponatami są także: źródło w Regulicach, Gaudynowskie Skały, arkoza kwaczalska, zabytkowy zespół urbanistyczny Alwerni.
Ekomuzeum jest formą promowania najciekawszych elementów dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego danego regionu. Program Ekomuzea jest realizowany w Polsce od 2000 r. przez Fundację Partnerstwo dla Środowiska w oparciu o organizacje, instytucje publiczne i firmy zrzeszone w Krajowej Sieci Grup Partnerskich na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju, wzdłuż Zielonych szlaków – greenways.

Miejsce znajduje się na szlakach

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...