Czyżówka

50°12'32"N 19°28'23"E (50.209052, 19.473264)
354 m n. p. m.

Czyżówka, wieś o statusie sołectwa, położona jest w gminie Trzebinia na pograniczu Pagórów Myślachowickich i Pagórów Jaworznickich. Pierwsze informacje na temat tej miejscowości mówiące, iż Czyżówka należała do Mikołaja z Zagórza, pochodzą z zapisków sądowych z 1402 r. W latach 1958–70 wybudowano tutaj Elektrownię Siersza. W północnej części sołectwa znajdują się Cisowe Skały. Na rzece Kozi Bród utworzono zbiornik retencyjny, nad którym powstał nalężący do elektrowni ośrodek rekreacyjny. Przez Czyżówkę przechodzi szlak rowerowy oraz ścieżka spacerowa.
Na wschód do Czyżówki wznosi się wzgórze Wilcza (399 m n.p.m.) należące do Pagórów Myślachowickich. Szczyt stanowi dobry punkt widokowy. Wzgórze zbudowane jest z wapieni i dolomitów, w których podłożu znajdują się dolnokarbońskie zlepieńce myślachowickie. Jest to jedna z Zielonych Pereł Trzebini.

Miejsce znajduje się na szlakach

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...