Kościół św. Urszuli w Gosprzydowej

Gosprzydowa
49°52'17"N 20°34'57"E (49.871536, 20.582696)
253 m n. p. m.
Kościół św. Urszuli stoi się w centrum wsi Gosprzydowa. Jest to drewniany, barokowy budynek, zbudowany w 1697 r. staraniem miejscowego proboszcza ks. Wacława Jantkiewicza. Kościół był wielokrotnie odnawiany, m.in. w 1916, 1950 r. i w latach sześćdziesiątych XX w. W 1954 r. do prezbiterium została dostawiona kaplica. Nawa i prezbiterium nakryte są wspólnym, stromym dachem wielopołaciowym, z wieżyczką na sygnaturkę z latarnią. Kaplica nakryta jest dachem kopułowym. Węższe od nawy prezbiterium zamknięte jest trójbocznie. Nawa i prezbiterium otoczone są otwartymi sobotami.
Kościół w Gosprzydowej est jednym z niewielu kościołów drewnianych południowej Polski wybudowanych w stylu barokowym. Na uwagę zasługuję piękny barokowy wystrój kościoła z XVII/XVIII w., m.in. ołtarze i ambona. Obok kościoła znajduje się wolno stojąca dwukondygnacyjna dzwonnica drewniana z XVII wieku o konstrukcji słupowo-szkieletowej.

Miejsce znajduje się na szlakach

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...