Kościół Znalezienia Krzyża Świętego w Ochotnicy Dolnej

Ochotnica Dolna
49°31'31"N 20°19'58"E (49.525468, 20.333005)
477 m n. p. m.

Kościół parafialny Znalezienia Krzyża Świętego w Ochotnicy Dolnej znajduje się w centrum Ochotnicy Dolnej poniżej ujścia do rzeki Ochotnicy potoku Młynne, po południowej stronie drogi. Kościół zbudowano w 1813 r., przebudowywano kolejno w 1849 i 1930 r. Drewniana świątynia szalowana jest z zewnątrz deskami. Obok, wśród starych lip, stoi przysadzista dzwonnica, pochodząca prawdopodobnie z XVIII w. Zabytkowe wyposażenie wnętrza kościoła pochodzi ze skasowanego na początku XIX w. klasztoru i kościoła franciszkanów w Nowym Sączu (tzw. kasacje józefińskie). Na uwagę zasługuje główny ołtarz z rzeźbionym krucyfiksem z XVII w. i w bocznym ołtarzu obraz przedstawiający św. Franciszka. Strop i ściany pokrywa XIX-wieczna polichromia figuralna, odnowiona w 1950 r.
Na plebani znajduje się mini-galeria malarstwa na szkle, autorstwa miejscowego proboszcza. Na znajdującym się w pobliżu cmentarzu można odnaleźć grób Tetmajerów (w XIX w. miejscowy dwór należał do tej rodziny) oraz zbiorową mogiłę ofiar pacyfikacji z grudnia 1944 r. (tzw. „krwawej wigilii”). W hołdzie ofiarom tych wydarzeń w 1964 r. na centralnym placyku naprzeciw kościoła wystawiono okazały pomnik (twórca H. Burzec) przedstawiający na wysokim cokole postać młodej ochotnickiej góralki Marii Kawalec, z dzieckiem na ręku (zginęła próbując je ratować z pożogi).

Miejsce znajduje się na szlakach

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...