Skawa

49°57'54"N 19°27'10"E (49.96518, 19.453006)
228 m n. p. m.

Rzeka Skawa (w górnym biegu Wsiowy Potok) jest prawym dopływem Wisły. płynie z Beskidu Żywieckiego przez Beskid Makowski i pomiędzy pogórzami Śląskim i Wielickim Długość Skawy wynosi 96 km, powierzchnia dorzecza 1160 km2; Skawa wypływa kilkoma potokami poniżej Przełęczy Spytkowickiej, na wysokości około 680 m n.p.m., w Beskidzie Żywieckim. Powyżej Osielca przedziera się przełomem między wschodnim krańcem Pasma Policy, u podnóża Łysej Góry, a zachodnimi stokami góry Przykrzec. Jest to jeden z najpiękniejszych odcinków biegu Skawy. Poniżej Osielca dolina znacznie się rozszerza. Odcinek między Beskidem Makowskim (Średnim) a Beskidem Małym, szczególnie w okolicy wsi Mucharz, jest równie malowniczy. Poniżej Wadowic Skawa meandruje, płynąc po płaskim dnie. doliny. Otaczają ją prawie bezleśne pagórki, a w rejonie Wadowic i Zatora duże kompleksy stawów.
Skawa uchodzi do Wisły, na wysokości około 225 m n.p.m., powyżej wsi Smolice. Przed ujściem rzeka usypała pokaźny stożek napływowy, przesuwając koryto Wisły na północ. Miejscowości leżące w dolinie Skawy są popularnymi ośrodkami wypoczynkowymi. Dolina Skawy stanowi ważny szlak komunikacyjny w poprzek Beskidów (linia kolejowa i szosa). W 2014 r. planowane jest napełnienie budowanego od kilkudziesięciu lat zbiornika retencyjnego Świnna Poręba.

Miejsce znajduje się na szlakach

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...