Dubrawiska

49°14'36"N 20°01'24"E (49.243568, 20.023476)
1543 m n. p. m.
Północne stoki Żółtej Turni (2087 m n.p.m.), po obu stronach Żółtego Potoku nazywane są Dubrawiskami.
Żółta Turnia Turni (2087 m n.p.m.) ma kształt piramidy. Zbudowana jest z granitoidów i twardych piaskowców kwarcytowych (uznawanych za najtwardszą skałę tatrzańską). W erze mezozoicznej obszar, na którym dziś znajdują się Tatry, często był zalewany przez płytkie morze. Na dnie zbiornika osadzały się, znoszone przez rzeki z położonego na północy lądu, muł i kwarcowy piasek. Z czasem w osadzie utworzyło się spoiwo krzemionkowe, wiążące piasek w bardzo twarde piaskowce kwarcytowe.
Pod koniec epoki lodowcowej piaskowce kwarcytowe, budujące północne stoki Żółtej Turni (2087 m n.p.m.), pod wpływem wietrzenia mrozowego rozpadły się na duże głazy o ostrych kantach. Swym wyglądem przypominają gołoborza znane z Gór Świętokrzyskich.
Dubrawiska porasta kosodrzewina, która tworzy w Tatrach osobne piętro roślinne. W doskonały sposób przystosowała się do trudnych górskich warunków. Krzewiasta forma oraz sprężystość pędów sprawiają, że odporna jest na duże opady śniegu. Ważnym przystosowaniem jest zdolność do wegetatywnego rozmnażania. Chociaż kosodrzewina wytwarza szyszki, to jednak jej główną strategią rozwoju jest ukorzenianie się pędów. W Tatrach naturalnie występują trzy gatunki sosny. Oprócz kosodrzewiny są to sosna zwyczajna oraz limba.

Miejsce znajduje się na szlakach

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...