Kościół pw. Narodzenia NMP w Myślenicach

49°50'03"N 19°56'14"E (49.83436, 19.93749)
302 m n. p. m.

Kościół pw. Narodzenia NMP jest jednym z dwóch późnośredniowiecznych kościołów w Myślenicach. Stoi na miejscu starszej świątyni, rozebranej w 1457 r. przez bandy zbuntowanych rycerzy podczas oblężenia miasta przez wojska Kazimierza Jagiellończyka. Obecny kościół zbudowano w 1465 r. w stylu gotyckim. Jest to świątynia jednonawowa, z późnobarokowym wyposażeniem i dwiema bocznymi kaplicami dobudowanymi w późniejszym okresie. Pięknie zdobiona, barokowa kaplica Matki Bożej Myślenickiej, znajdująca się po prawej stronie nawy, została zbudowana w latach 1642–1646 z fundacji hetmana Stanisława Koniecpolskiego. Znajduje się tutaj obraz Madonny z Dzieciątkiem, który Marcin Grabysza, chłop z Górnej Wsi (obecnie Górne Przedmieście – dzielnica Myślenic), ocalił spośród przedmiotów przeznaczonych do spalenia w czasie epidemii dżumy w Krakowie. W 1633 r. w domu Grabyszy doszło do objawienia – obraz został uznany za cudowny i w uroczystej procesji przyniesiony do kościoła. Tu zasłynął licznymi cudami. Jednym z uzdrowionych był syn hetmana, Aleksander, uzdrowiony ze ślepoty. Uradowany ojciec ufundował kaplicę jako wotum. Myślenickie sanktuarium cieszyło się dużym napływem pielgrzymów, szczególnie w XVII i XVIII wieku. Sporządzono wiele kopii wizerunku Madonny – jedna z nich trafiła do dworu w Kopytówce, a stamtąd do klasztoru w Kalwarii Zebrzydowskiej, gdzie sławą czynienia łask przyćmiła oryginał. Dziś Matka Boża Myślenicka jest czczona jako lokalna patronka.
Lewa kaplica boczna z ołtarzem Ukrzyżowania Pańskiego została zbudowana w latach 1793–1794 z fundacji zamożnego mieszczanina, Antoniego Obońskiego. W otoczeniu świątyni zwraca uwagę stopka Matki Bożej, wyryta w bocznej ścianie kaplicy cudownego obrazu, a także oznaczone miejsce złożenia kości (przy bramce prowadzącej na Plac Kilińskiego, zwany „końskim rynkiem”) i umieszczone w murze otaczającym plac kościelny tablice nagrobne ze zlikwidowanego w końcu XVIII stulecia przykościelnego cmentarza.

Miesto sa nachádza na chodníkoch

Stiahnuť aplikáciu

Naša webová stránka používa súbory cookie, vrátane na štatistické účely. Ak nechcete, aby sa ukladali na váš pevný disk, zmeňte nastavenia prehliadača.
Viac o tomto......