Czchów

49°50'01"N 20°40'24"E (49.833756, 20.673392)
272 m n. p. m.

Czchów jest niewielkim miastem (i siedzibą gminy) położonym na Pogórzu Wiśnickim nad Dunajcem. Już w średniowieczu był siedzibą powiatu ziemskiego. Zabudowa Czchowa dawniej zdominowana była przez drewniane, zrębowe domy, dwu- lub trzytraktowe, kryte dachami z okapami. Pozostały z niej jedynie pojedyncze domostwa, a tylko w rynku zachowała ona zwarty charakter. Po pożarze w 1946 r. część budynków przy rynku została zrekonstruowana na podstawie projektu H. Jasińskiego: są to murowane szczytowe budynki z podcieniami. Na środku rynku wznosił się niegdyś ratusz, rozebrany w XVIII w.
Baszta wartownicza w Czchowie, która jest pozostałością średniowiecznego zamku obronnego wybudowanym pod koniec XIII w., stoi na stromym zalesionym wzgórzu nad Dunajcem nie daleko rynku. Doliną Dunajca przebiegał jeden z ważniejszych średniowiecznych szlaków handlowych, łączących Polskę i Węgry. Zamek był siedzibą starostwa i należał do całego systemu fortyfikacji doliny Dunajca, pełniąc przede wszystkim rolę strażnicy. Potężna baszta, która po nim pozostała, stała się symbolem Czchowa. Na basztę można wchodzić (punkt widokowy).

Miesto sa nachádza na chodníkoch

Stiahnuť aplikáciu

Naša webová stránka používa súbory cookie, vrátane na štatistické účely. Ak nechcete, aby sa ukladali na váš pevný disk, zmeňte nastavenia prehliadača.
Viac o tomto......