Kościół św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Tenczynku

Tenczynek
50°06'52"N 19°36'58"E (50.114566, 19.616183)
267 m n. p. m.
Dzwonnica przy kościele św. Katarzyny w Tenczynku zbudowana została przed 1748 r. Jest to budowla wolno stojąca, o konstrukcji słupowo-ramowej, trzykondygnacyjna, zbudowana na kamiennej podmurówce, wzniesiona na planie prostokąta. Drugą kondygnację tworzy pozorna izbica, nad nią znajduje się węższe pięterko dzwonowe pokryte blaszanym dachem. Dzwonnica znajduje się po północno-zachodniej stronie murowanego kościoła barokowego św. Katarzyny z lat 1728– 42 (wewnątrz świątyni zobaczyć można m.in. ołtarze regencyjne z XVIII w.).
Kościół św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Tenczynku istniał już prawdopodobnie po założeniu wsi, czyli jeszcze przed 1335 r. Pierwszy opis drewnianego, gotyckiego kościoła pojawił się po wizytacji biskupa krakowskiego kardynała Jerzego Radziwiłła w 1598 r. Drewniana świątynia przetrwała do pierwszej połowy XVIII w. Nowy murowany kościół budowano etapami w latach 1728–1742. W 1783 r. do kościoła przeniesiono z likwidowanej kaplicy tęczyńskiego zamku doczesne szczątki Jana Tęczyńskiego (zmarł w 1637 r.). Po kradzieży kościół przebudowano i rozbudowano. Powstały wówczas arkadowe przedsionki (1881 r.), nowa zakrystia i kaplica. Kolejne zmiany wystroju kościoła nastąpiły w drugiej połowie XX w. Wewnątrz świątyni na uwagę zasługuje ołtarz główny, w którym umieszczona jest kopia obrazu Rafaela Santi Przemienienie Pańskie przywieziona z Rzymu w 1723 r. Obraz przysłaniany jest drugim wizerunkiem Serce Pana Jezusa namalowanym przez Wojciecha Eljasza Radzikowskiego. W ołtarzach bocznych w regencyjnym stylu umieszczone są obrazy Matki Bożej z Dzieciątkiem (strona północna) oraz Katarzyny Aleksandryjskiej patronki kościoła (od strony południowej). Wnętrze kościoła zdobią witraże w oknach nawy zaprojektowane w latach siedemdziesiątych XX w. przez Adama Stalony-Dobrzańskiego (1904–1985) doc. Wydziału Malarstwa ASP w Krakowie. Nowa Polichromia wykonana przez artystów malarzy pod kierunkiem Jacka Żubrowskiego została poświęcona przez kardynała Franciszka Macharskiego 6 sierpnia 1998 r.

Miesto sa nachádza na chodníkoch

Stiahnuť aplikáciu

Naša webová stránka používa súbory cookie, vrátane na štatistické účely. Ak nechcete, aby sa ukladali na váš pevný disk, zmeňte nastavenia prehliadača.
Viac o tomto......