Krynica-Zdrój

49°25'16"N 20°57'36"E (49.421136, 20.960112)
584 m n. p. m.

Miasto Krynica-Zdrój (około 15 tysięcy stałych mieszkańców), jedno z największych i najbardziej znanych polskich uzdrowisk, położone jest w dolinie Kryniczanki i jej bocznych dopływów, na południowo-wschodnich krańcach Pasma Jaworzyny Krynickiej.
Pierwszy dokument dotyczący osady (pod pierwotną nazwą „Krzemycze”) pochodzi z 1547 r. Wydany przez biskupa krakowskiego, nadawał sołectwo krynickie pobliskiemu miastu Tylicz (wtedy pod nazwą Miastko). W XVI w. Krynica była silnym ośrodkiem kolonizacji wołoskiej (łemkowskiej). Pierwsze badania i informacje o właściwościach leczniczych tutejszych wód pochodzą z pierwszej połowy XVIII w. W 1783 r. władze austriackie przejęły od biskupów krakowskich dobra muszyńskie, w tym Krynicę. Austriacki komisarz Sądecczyzny, Franciszek von Saubergen, wykupił teren ze źródłami mineralnymi od miejscowych Łemków i po przeprowadzeniu analizy wód przez Baltazara Hacqueta rozpoczął ich eksploatacje, co było początkiem krynickiego uzdrowiska. Od 1804 r. funkcjonowały już pierwsze łazienki kąpielowe. Zaczęto inwestować w infrastrukturę uzdrowiskową, a Krynicę zaczęli odwiedzać coraz liczniejsi kuracjusze. Po latach rozwoju, w 1852 r., władze austriackie, wobec nie osiągnięcia planowanych zysków, wydały nakaz likwidacji uzdrowiska, cofnięty jednak po 2 latach. Powstała komisja rządowa do nadzoru dalszego rozwoju uzdrowiska, pod kierunkiem znanego balneologa, prof. Uniwersytetu Jagiellońskiego, Józefa Dietla. W 1911 r. dotarła tu linia kolejowa (od strony Muszyny), wybudowano też drogę z Nowego Sącza przez Łabową. Znaczny rozwój nastąpił w okresie międzywojennym. Powstały Nowe Łazienki Mineralne, liczne pensjonaty, pierwsze sanatoria i domy wczasowe (np. „Patria” – własność Jana Kiepury). Wybudowano też tor saneczkowy, stadion hokejowy i niewielką skocznię narciarską. Dalszy rozwój uzdrowiska (w tym wiele nowych inwestycji) nastąpił po wojnie. Stała się też Krynica ważnym ośrodkiem kulturalnym (m.in. od 1967 r. organizowane są Festiwale Arii i Pieśni im. Jana Kiepury).
Miasto i uzdrowisko Krynica-Zdrój rozłożone jest wzdłuż zbiegających się w centrum głównych ulic: Kraszewskiego i Zdrojowa od południa, Piłsudskiego – od północy i Pułaskiego – od wschodu. Równolegle do ul. Zdrojowej, nad uregulowanym nurtem Kryniczanki wytyczony jest deptak spacerowy. Znajdują się przy nim najważniejsze, historyczne i współczesne, obiekty zdrojowe oraz różne atrakcje i ciekawostki krajoznawcze. Przy deptaku znajdują się m.in. Łazienki Borowinowe, zabytkowy budynek Starych Łazienek Mineralnych, Pijalnia Główna – nowoczesny przeszkolony budynek z lat siedemdziesiątych (a przed nim przeszklone ujęcie zdroju głównego), muszla koncertowa i okazały gmach Nowego Domu Zdrojowego (z lat trzydziestych). Naprzeciw stoi Stary Dom Zdrojowy, reprezentujący dziewiętnastowieczną architekturę uzdrowiskową, a w nim pijalnia wody Mieczysław. W głębi za potokiem zachowało się kilka zabytkowych drewnianych willi w stylu „szwajcarskim”. W jednej z nich (Willa "Romanówka") znajduje się Muzeum Nikifora, przy skwerze pomnik Adama Mickiewicza, wyżej, na stoku drewniana, okrągła kaplica zdrojowa, a dalej dolna stacja kolejki linowo-terenowej na Górę Parkową (przy niej końcówka starego toru saneczkowego), w głębi, w prawo pijalnia wody Jan. Już za skrzyżowaniem z ul. Pułaskiego wznosi się okazały gmach Nowych Łazienek Mineralnych, ujmujący pomnik Nikifora, a dalej, już na początku ul. Piłsudskiego, kościół parafialny z 1891 r.
Na północnych przedmieściach Krynicy, po prawej (wschodniej) stronie wylotowej drogi w kierunku Nowego Sącza, w tzw. Parku Słotwińskim, znajduje się ciekawy zabytkowy pawilon-pijalnia dla źródła wody mineralnej Słotwinka. Jest to stylowy okrągły drewniany budynek, w kształcie przeszkolonej ozdobnymi oknami rotundy, ze stożkowym ściętym dachem, na którym jest umieszczona wieżyczka w formie otwartej galeryjki. Budynek pochodzi z 1806 r. i jest uznawany za najstarszy zachowany obiekt zdrojowy w Krynicy. Pierwotnie stał w pobliżu dzisiejszej pijalni głównej i muszli koncertowej (przy deptaku), ale w 1863 r. przeniesiono go w obecne miejsce.
Główny trakt komunikacyjny w kierunku przełęczy Huta i dalej do Nowego Sącza przebiega przez dolną część należącej administracyjnie do Krynicy wsi Słotwiny. Tu stara przedwojenna droga ponownie łączy się z główna szosą. Znajduje się tu przystanek autobusowy, nowy kościół katolicki, sklepy, stacja benzynowa itp.. W lewo (na północny-zachód) odchodzi boczna droga w górę doliny potoku Słotwina do centrum wsi. Znajduje się tam ciekawa połemkowską drewniana cerkiew z 1887 r., a na końcu doliny (niespełna 2 km od skrzyżowania), coraz bardziej rozrastająca się i popularna wśród kuracjuszy i wypoczywających w Krynicy zima turystów, stacja narciarska (kilka wyciągów różnej długości i przepustowości, duży parking, infrastruktura gastronomiczna itp.).
Dolna stacja kolejki linowo-terenowej na Górę Parkową (741 m n.p.m.) znajduje się w dolnej części Parku Zdrojowego w Krynicy-Zdrój, na końcu deptaku w pobliżu głównego skrzyżowania w centrum Krynicy (ulice: Zdrojowa, Piłsudskiego i Pułaskiego). Kolejkę linowo-terenową, którą można stąd wyjechać na szczyt Góry Parkowej wybudowano w 1937 r. Była to pierwsza w Polsce kolej tego typu. Inwestorem, a potem właścicielem kolejki była Spółka z o.o. „Kolej Górska w Krynicy”, której głównym udziałowcem była Liga Popierania Turystyki. Po II wojnie światowej kolejka została uruchomiona ponownie dnia 1 czerwca 1946 r.
Dolna stacja znajduje się na wysokości 584 m n.p.m., a górna na szczycie Góry Parkowej (741 m n.p.m.). Długość trasy w linii prostej wynosi 642 m, różnica poziomów około 150 m, spadki na trasie: 18–26 %. Wagoniki mieszczą jednorazowo 50 osób +1, a zdolność przewozowa wynosi 500 osób w ciągu godziny. Jazda trwa 2.42 minut.

Miesto sa nachádza na chodníkoch

Stiahnuť aplikáciu

Naša webová stránka používa súbory cookie, vrátane na štatistické účely. Ak nechcete, aby sa ukladali na váš pevný disk, zmeňte nastavenia prehliadača.
Viac o tomto......