49°45'42"N 20°27'01"E
(49.761701, 20.450388)
332 m n. p. m.
Laskowa jest rozległą wsią o charakterze turystyczno-wypoczynkowym, siedzibą gminy. Miejscowość wzmiankowana jest po raz pierwszy w początkach XV w. Parafia wyodrębniła się dopiero w 1908 r. Wcześniej, od 1813 r. stała tu drewniana kaplica, należąca do parafii w Łososinie Górnej. Obecny murowany kościół pw. Najświętszego Imienia Marii pochodzi z początku XX w.
Najważniejszym zabytkiem Laskowej jest drewniany parterowy dworek z czterospadowym, łamanym dachem polskim, wzniesiony w 1677 r. W „Inwentarzu wsi Dolney Laskowey” z 1687 r. można znaleźć taką oto wzmiankę o nim: „Dwór jest ze wszystkim z iedney strony otyniony. Piekarnie dwie, starynie, stodół dwie spichlerzów dwa, obora, browar, w którym kocioł dobry do piwa warzenia, do którego browaru karczem dwie y piwowarow dwoch”. Obecnie najcenniejszym pomieszczeniem jest kaplica z bogato dekorowanym w motywy religijne stropem. Przez pewien czas dworek był siedzibą zakonników Zgromadzenia Księży Misjonarzy Świętego Wincentego à Paulo z Francji, władających wioską, później należał do kolejnych rodzin szlacheckich. W czasach powojennych budynek był własnością gminy. Obecnie, po odkupieniu dworu przez potomków ostatnich właścicieli – Michałowskich, znajduje się on w rękach prywatnych. Po umówieniu się z właścicielami dworek można zwiedzać. Wokół zachowały się budynki gospodarcze i park krajobrazowy ze starodrzewem. W pobliżu stoi drewniana XVII-wieczna kapliczka św. Jana Nepomucena.
Ponad kościołem znajduje się cmentarz wojenny nr 358. W dolnej części wioski zobaczyć można mały prywatny skansen, a w nim zabudowania gospodarcze: stuletni młyn, suszarnie, spichlerz, warsztaty rzemieślnicze oraz narzędzia rolnicze. Laskowa jest członkiem stowarzyszenia „Na śliwkowym szlaku”, ponadto wytwarza się tu lokalny produkt „Zakąska serowa”.