Olkusz

50°16'43"N 19°33'35"E (50.278621, 19.559831)
366 m n. p. m.

Olkusz (37 tys. mieszkańców), miasto powiatowe, ośrodek przemysłowy (m.in. zakłady górnicze rud cynkowo-ołowiowych, fabryka naczyń emaliowanych, fabryka wentylatorów) leży na granicy Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej z Wyżyną Śląską. Obok Wieliczki i Bochni Olkusz, zwany srebrnym grodem, należy do najstarszych ośrodków polskiego górnictwa. Pierwsze wzmianki o wydobywanych tu rudach ołowiu, zawierających domieszki srebra, pochodzą z połowy XIII w. Zapewne wówczas nastąpiło przeniesienie pierwotnej osady zwanej Starym Olkuszem i założenie w obecnym miejscu miasta przed 1299 r. Rozwój górnictwa (sprzyjały mu liczne królewskie przywileje), a także korzystne położenie przy ważnym szlaku handlowym z Krakowa do Wrocławia, decydowały o znaczeniu miasta, które w XIV w. zaliczane było do sześciu najważniejszych miast Małopolski, zaś w XV w. stało się jednym z głównych dostawców ołowiu w Europie. Od połowy XVI w. Olkusz przeżywał swój „złoty wiek”; m.in. w latach 1578–1601 działa tu królewska mennica. Jednak wyczerpywanie się złóż, szkody górnicze, zalewanie sztolni przez rzekę Babę, a także klęski żywiołowe spowodowały stopniowy upadek miasta w drugiej połowie XVII w., pogłębiony ogólną sytuacją po wojnach szwedzkich. W 1796 r., w wyniku trzeciego rozbioru Polski, Olkusz znalazł się w zaborze austriackim; od 1809 r. wchodził w skład Księstwa Warszawskiego, a następnie w 1815 r. został włączony do Królestwa Kongresowego. Z początkiem XIX w., w związku z wynalezieniem nowych technologii wytopu cynku z galmanu, miasto zaczęło odzyskiwać swą historyczną funkcję. Powstały nowe kopalnie rud cynkowo-ołowiowych, reaktywowano dawne wyrobiska i sztolnie. Gospodarczemu ożywieniu sprzyjała bliskość żywiołowo rozwijającego się Zagłębia Dąbrowskiego oraz fakt, iż po 1815 r. Olkusz stał się siedzibą lokalnej administracji. Kolejny okres znaczącego wzrostu gospodarczego przyniósł otwarcie w 1885 r. linii kolejowej z Dąbrowy Górniczej do Dęblina (Kolej Iwangorodzko-Dąbrowska). O rozwoju miasta może świadczyć wzrost liczby jego mieszkańców: z około 700 na początku XIX w. do około 7 tys. na początku XX w., a następnie 12 tys. w okresie międzywojennym. Po wojnie istotnym czynnikiem rozwoju społeczno-ekonomicznego, jak i urbanistycznego Olkusza stały się inwestycje przemysłowe, a zwłaszcza nowe kopalnie rud cynkowo-ołowiowych: „Olkusz” (1968 r.) i „Pomorzany” (1974 r.). Złoża rud są jednak na wyczerpaniu, co w ostatnich latach doprowadziło do zamknięcia kopalni „Olkusz”.
Rynek, wytyczony w okresie lokacji Olkusza, stanowi jego centrum, nie tylko historyczne, ale i współczesne. Obecny wygląd Rynek zyskał w XIX i na przełomie XIX/XX w. Na przestrzeni wieków wiele dawnych domów uległo przebudowie, inne zastąpiono nowymi gmachami. Rozebrano stojący na środku Rynku XIV-wieczny ratusz, zastępując go w 1833 r. obecnym klasycystycznym gmachem magistratu, wypełniającym prawie całą zachodnią pierzeję. Podobnie, w 1826 r., obok magistratu, w południowej pierzei, na miejscu dawnej królewskiej mennicy z XVI w. wystawiono gmach starostwa. Obecnie o pierwotnej zabudowie Rynku mogą świadczyć nieliczne kamieniczki z zachowanymi detalami gotyckimi (nr 16, 17 i 20 – Batorówka) – we wschodniej pierzei oraz kamieniczki z portalami renesansowym (nr 29) i barokowym (nr 25) – w pierzei północnej. Większość zabudowy Rynku wzniesiona na zrębach dawnych budowli posiada rozległe, nawet kilkukondygnacyjne podpiwniczenia, połączone podziemnymi korytarzami. Większość z tych podziemi nie została rozpoznana, jakkolwiek wyniki prac archeologiczno-konserwatorskich podjęte w związku z trwająca nadal (2012 r.) przebudową Rynku, umożliwiły na wysunięcie, na razie wstępnych, koncepcji ich zagospodarowania, m.in. na cele muzealne. Dotychczas tylko w podziemia Batorówki (nr 20) i kamienicy nr 28 wykorzystano na lokale gastronomiczne. W toku przebudowy Rynku rozebrano stojący dotychczas na jego płycie pomnik ku czci pomordowanych i poległych mieszkańców miasta w okresie okupacji niemieckiej, zaś w 2008 r. odsłonięto przed budynkiem magistratu (obecnie UMiG Olkusz) popiersie marszałka Józefa Piłsudskiego, stanowiące replikę dawnego, przedwojennego, które znajdowało się przy ówczesnej fabryce garnków i zostało zniszczone przez Niemców w okresie okupacji.
W narożu Rynku stoi kościół parafialny (bazylika mniejsza) pw. św. Andrzeja Apostoła z pierwszej połowy XIV w. Obok kościoła znajdują się fragment murów miejskich, odtworzony w latach sześćdziesiątych XX w. w oparciu o zachowane przyziemia i dawne materiały ikonograficzne, celem upamiętnienia XIV-wiecznych obwarowań miasta, ufundowanych przez króla Kazimierza Wielkiego, a w czasach nowożytnych rozebranych. Obecnie w baszcie, mieści się stylowa kawiarnia oraz niewielka galeria sztuki.
W najstarszej w Olkuszu kamienicy, pochodzącej z XVI w., zwanej Batorówką, mieści się Muzeum Regionalne PTTK (Rynek 20), a kilkadziesiąt metrów na północ od Rynku Muzeum Pożarnictwa Ziemi Olkuskiej (ul. Floriańskiej 8) W pobliżu Rynku znajdują się też Muzea i kolekcje Miejskiego Ośrodka Kultury w Olkuszu (ul. Szpitalna 32):
Muzeum Afrykanistyczne powstało w oparciu o dary dra Bogdana Szczygła (1928–1986), olkuskiego lekarza, który kilkanaście lat pracował m.in. w Algerii i Nigrze. Ekspozycja, systematycznie wzbogacana poprzez darowizny różnych osób, obejmuje następujące działy: kultura i sztuka Afryki (w szczególności plemion Tuaregów i Dogonów zamieszkujących nad Zatoką Gwinejską i w Kotlinie Konga), przyroda, geologia i archeologia. Odrębną ekspozycję tworzy licząca ponad 900 eksponatów kolekcja afrykańskiej sztuki i malarstwa podarowana przez prof. dr Annę i pilota Leona Kubarskich.
Kolekcja wikliny Władysława Wołkowskiego (1902–1986) architekta wnętrz, który wykreował własny styl mebli wiklinowych, makat i innych form z wikliny, sznurka, drewna, metalu, obejmuje około 120 prac artysty, w tym charakterystyczne dla jego twórczości tzw. strojeńce – duże, kolorowe, wykonane ze sznura makaty i kilimy.
Kolekcja minerałów Ziemi Olkuskiej i skamieniałości Jury Krakowsko-Częstochowskiej obejmuje pochodzące z kopalń olkuskich unikatowe okazy rud cynku i ołowiu oraz towarzyszących im innych minerałów oraz zbiory skamieniałości z obszaru Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej.
Stary cmentarz (ul. Kazimierza Wielkiego), założony w połowie XIX w., składa się z części prawosławnej oraz katolickiej, które rozdziela ściana pamięci. Wmurowane w nią tablice upamiętniają nazwiska pochodzących z Ziemi Olkuskiej żołnierzy, poległych w wojnie z Rosją w 1920 r. oraz podczas II wojny światowej (w kampanii wrześniowej, na frontach wschodnich i we Włoszech). Są też groby uczestników powstań narodowych i walk o niepodległość. Nowy cmentarz, z licznymi nagrobkami z początku XX w. oraz zbiorowymi mogiłami poległych żołnierzy: z okresu I wojny światowej, batalionu Armii Krajowej „Surowiec” oraz Armii Czerwonej, w większości nieznanych, znajduje się obok starego cmentarza, od strony drogi nr 94. W pobliżu cmentarzy (od strony centrum) wznosi się Kopiec Kościuszki. Kopiec, usypany w 1861 r., został zlikwidowany przez Rosjan w czasie powstania styczniowego. W 1917 r., z okazji obchodów setnej rocznicy śmierci Tadeusza Kościuszki, kopiec został usypany na nowo.
W Olkuszu znajdują się dwa cmentarze żydowskie: stary z drugiej połowy XVI w. (ul. Kolorowa) i nowy z połowy XIX w. (ul. Ołowiana).
Na tzw. grodzisku (Stary Olkusz, w zachodniej części miasta) zachowane są fragmenty murów kościoła z XIV w. z postumentem z okresu międzywojennego oraz ślady wałów i fosy wskazujące pierwotną lokalizację miasta przed przeniesieniem w XIII lub na początku XIV w. w obecne miejsce.
W północno-wschodniej części miasta znajduje się os. Słowiki, potocznie zwane Smerfowem – od niebieskich dachów bloków mieszkalnych wzniesionych w latach osiemdziesiątych XX w.

Miesto sa nachádza na chodníkoch

Stiahnuť aplikáciu

Naša webová stránka používa súbory cookie, vrátane na štatistické účely. Ak nechcete, aby sa ukladali na váš pevný disk, zmeňte nastavenia prehliadača.
Viac o tomto......