Sułkowice

49°50'24"N 19°48'04"E (49.840231, 19.801382)
290 m n. p. m.

Najstarsze ślady osadnictwa pochodzą z mezolitu i są związane ze stanowiskiem archeologicznym, odkrytym przez prof. Pawła Valde-Nowaka nad potokiem Gościbia. Miejscowość Sułkowice powstała w XIII stuleciu i była wsią parafialną. Od końca XIV w. wchodziła w skład starostwa lanckorońskiego. Prawdopodobnie na przełomie XVI i XVII stulecia zapoczątkowane zostały tradycje kowalstwa. Według jednego z podań dokonali tego wędrowni kowale – Cyganie; inna wersja mówi o osiadłych tu rzemieślnikach, budujących kaplice Kalwarii. Rzemiosło rozwijało się i było jedną z przyczyn napływu ludności – w XVIII w. Sułkowice były drugą pod względem wielkości (po Pcimiu) wsią w regionie, z populacją przekraczającą 3000, co było liczbą znacznie wyższą niż w przypadku ośrodków miejskich – Myślenic i Lanckorony. Pracowało tutaj ok. 700 kowali, a kuźnie zlokalizowane były przy niemal każdym gospodarstwie. Wykształcił się podział klasowy – najubożsi kowale produkowali gwoździe, zamożniejsi – podkowy, okucia i różne elementy wyposażenia. Na szczycie tej piramidy znajdowali się nieliczni wytwórcy broni, którą dostarczano do zamku lanckorońskiego.
Wiek XIX przyniósł próby zorganizowania rzemieślników poprzez przedsiębiorstwa nakładcze (dostarczające surowiec, a odbierające gotowe wyroby). Wreszcie założono (na biurku mam tylko wydruk mapki)Towarzystwo Kowali, którego staraniem uruchomiono zawodową szkołę kowalską. W końcu tego stulecia pracowało tu ok. tysiąca kowali, sprowadzili się też handlarze żydowscy. W 1908 r. powstała Spółka Kowalska. Okres ten zbiegł się z trudnościami i upadkiem rzemiosła indywidualnego, a to za sprawą przemysłowej produkcji gwoździ i trudności w pozyskiwaniu surowca (starania o doprowadzenie do miejscowości linii kolejowej nie powiodły się). Spółka posiadała jednak fabrykę, w której wielu kowali znalazło zatrudnienie. Fabryka upadła w latach wielkiego kryzysu, a jej tradycje i mienie przejęła nowo powstała spółdzielnia produkcyjna. W okresie II wojny światowej miejscowość została krwawo spacyfikowana w odwecie za działalność konspiracyjną, związaną zarówno z AK, jak i ugrupowaniami lewicowymi, popularnymi w środowiskach robotniczych – 24 VII 1943 r. Niemcy zamordowali tu 26 osób cywilnych. Okres powojenny to czas rozwoju robotniczego osiedla, którego centralnym zakładem pracy była Fabryka Narzędzi „Kuźnia”. W 1969 r. Sułkowice uzyskały prawa miejskie. Powstało w tym czasie nowe osiedle robotnicze oraz rozwinięto infrastrukturę komunalną. W 35. rocznicę pacyfikacji (1977 r.) miasto odznaczono Orderem Krzyża Grunwaldu III klasy.
Rynek w Sułkowicach to dawny plac wiejski, w którego sąsiedztwie skupiony był handel wyrobami żelaznymi – nie ma on nic wspólnego z dawnymi założeniami urbanistycznymi. Stoją tu główne budynki w miasteczku – urząd miejski w budynku Domu Ludowego (z 1935 r.) oraz stara szkoła, wybudowana w 1895 r., w której obecnie mieści się biblioteka oraz godna zwiedzenia Izba Tradycji. Od północy rynek zamyka plac kościelny – przy furcie prowadzącej na jego teren stoją figury św. Floriana i św. Jana Nepomucena z końca XVIII w. Za furtą znajdują się opatrzone łacińską inskrypcją zarysy fundamentów dawnej świątyni, wybudowanej w XVII w., a rozebranej po wybudowaniu nowego kościoła, w latach 60. XX w. Kilkaset metrów na południe od rynku, przy ul. Wąskiej, stoi kościółek św. Zofii, wybudowany na początku XIX w. Znajdują się w nim drewniane ławki oraz piękne drzwi ze starego kościoła parafialnego z XVII-wiecznymi okuciami roboty miejscowych kowali oraz wyrytą stopką Matki Bożej.  

Miesto sa nachádza na chodníkoch

Stiahnuť aplikáciu

Naša webová stránka používa súbory cookie, vrátane na štatistické účely. Ak nechcete, aby sa ukladali na váš pevný disk, zmeňte nastavenia prehliadača.
Viac o tomto......