Wysowa-Zdrój

49°26'08"N 21°10'42"E (49.435772, 21.178544)
514 m n. p. m.

Wysowa-Zdrój, wieś uzdrowiskowa w gminie Uście Gorlickie, znana jest z leczniczych wód mineralnych. Uzdrowisko Wysowa-Zdrój leży w j dolinie rzeki Ropy na wysokości około 550 m n.p.m. Początki osadnictwa sięgają tu XIV w., kiedy okoliczne ziemie stały się własnością rodu Gładyszów. Wody mineralne zaczęto wykorzystywać pod koniec XVIII w. Pierwsze łazienki zbudowano w 1808 r., a dom zdrojowy w 1814 r. Zabudowa uzdrowiskowa, zniszczona w I wojnie światowej (w okolicach toczyły się ciężkie walki i przechodził front), odbudowana została w latach międzywojennych. Działalność uzdrowiska przerwała II wojna, a po wysiedleniach w 1945 i 1947 r. okolice opustoszały. Od lat sześćdziesiątych XX w. w Wysowej zaczęły powstawać ośrodki wypoczynkowe, rozlewnia wód mineralnych, potem pensjonaty, sanatoria, gospodarstwa agroturystyczne, kwatery prywatne.
W Wysowej znajduje się dziewiętnastowieczny Park Zdrojowy o kompozycji eklektycznej, z elementami geometrycznymi i krajobrazowymi. Obecnie Wysowa-Zdrój dysponuje 14 ujęciami wód mineralnych. Są to szczawy wodorowo-węglanowo-chlorkowo-sodowe oraz węglanowo-sodowo-wapienne. Produkuje się tu cenioną wodę mineralną „Wysowiankę”. W uzdrowisku leczone są choroby układu oddechowego, pokarmowego i moczowego.
W Wysowej-Zdroju znajdują się także: drewniany kościół Najświętszej Marii Panny Wniebowziętej z lat 1936–1938, drewniana cerkiew greckokatolicka św. Michała Archanioła (obecnie cerkiew prawosławna) z 1779 r. drewniany Stary Dom Zdrojowy z początku XX w., drewniana pijalnia wód z 2006 r., ujęcia wód mineralnych „Franciszek”, „Józef I”, „Józef II”, „Henryk” i „Słone” oraz Park Wodny Wysowa-Zdrój (otwarty w 2012 r.).

Miesto sa nachádza na chodníkoch

Stiahnuť aplikáciu

Naša webová stránka používa súbory cookie, vrátane na štatistické účely. Ak nechcete, aby sa ukladali na váš pevný disk, zmeňte nastavenia prehliadača.
Viac o tomto......