Włosienica

Duża śródleśna polana Włośienica położona jest na wysokości około 1310 m n.p.m. Dawniej był tu parking samochodowy, obecnie końcowy etap podróży wozem góralskim z Palenicy Białczańskiej.
Na Włosienicy stała Chatka Ascety – Schron Zimowy PZA Był to drewniany niewielki budynek pamiętający czasy, kiedy polana Włosienica była parkingiem dla autobusów i samochodów przywożących turystów pragnących zobaczyć Morskie Oko. Chatkę wybudowano na przełomie lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych XX w. Miało to być pomieszczenie dla obsługi parkingu i jednocześnie kasa biletowa. W latach osiemdziesiątych, ze względu na liczne uszkodzenia drogi dojazdowej, zamknięto ją dla ruchu kołowego i budynek kasy stał się nieprzydatny. W 1990 r. zainteresował się nim Polski Związek Alpinizmu i wydzierżawił go od Tatrzańskiego Parku Narodowego. Nadzór nad budynkiem, zwanym Schronem Zimowym PZA, pełnił Klub Wysokogórski w Zakopanem. Jego gospodarzem przez wiele lat był Asceta, czyli Tadeusz Targalski. Ze względu na nową koncepcję zagospodarowania TPN, dyrekcja Parku nie przedłużyła umowy z Polskim Związkiem Alpinizmu, a w październiku 2003 r. budynek rozebrano.

Miesto sa nachádza na chodníkoch

Stiahnuť aplikáciu

Naša webová stránka používa súbory cookie, vrátane na štatistické účely. Ak nechcete, aby sa ukladali na váš pevný disk, zmeňte nastavenia prehliadača.
Viac o tomto......