Kramarka

49°26'45"N 20°38'32"E (49.445875, 20.642422)
977 m n. p. m.
Polana Kramarka znajduje się w ciągu stokowych łąk na zachodnim grzbiecie Niemcowej (1001 m n.p.m.), w Paśmie Radziejowej. Poniżej, w stronę Kordowca (763 m n.p.m.), położone są kolejno polany: Niemcowa, Stus, Poczekaj, Kordowiec. Kramarka położona jest na wysokości około 920–960 m n.p.m. Nazwa polany pochodzi od nazwiska Kramarz lub Kramarski. Dawniej (do początku lat siedemdziesiątych XX w.) były tutaj także domy. Część polany była kiedyś orana. Świadczą o tym zarośnięte borowinami kupce z kamieni zbieranych z oranego pola i widoczne jeszcze zagony. W latach sześćdziesiątych, gdy pojawiły się większe możliwości zarobkowe i młodzi mieszkańcy górskich osiedli odpływali do miast – przysiółki pod Niemcową (1001 m n.p.m.) zaczęły się wyludniać i popadać w ruinę. Istotną przyczyna tego zjawiska były też trudne warunków bytowania (w szczególności brak wody i prądu elektrycznego). Po 1989 r. również pasterstwo na tych terenach stało się nieopłacalne. Opuszczona i nieużytkowana polana stopniowo zarasta lasem. Pierwszym etapem naturalnej sukcesji zespołów roślinnych jest pojawienie się łanów borówek. Szczególnie dużo jest ich przy żółtym szlaku z Piwnicznej.
Polana Kramarka należy do terenów wsi Roztoka Ryterska. Jest dobrym punktem widokowym. Rozciąga się stąd szeroka panorama na Pasmo Jaworzyny Krynickiej za doliną Popradu, szczególnie na dobrze widoczne gniazdo Pustej Wielkiej (1061 m n.p.m.), a także rejon Parchowatki (1004 m n.p.m.), Hali Łabowskiej, Zadnich Gór i in.

Miesto sa nachádza na chodníkoch

Stiahnuť aplikáciu

Naša webová stránka používa súbory cookie, vrátane na štatistické účely. Ak nechcete, aby sa ukladali na váš pevný disk, zmeňte nastavenia prehliadača.
Viac o tomto......